ÖSYM 2017 sınav takvimini açıkladı. Öğrencilerin merakla beklediği sınavların tarihleri belli oldu. Özellikle yabancı dil alanında eğitim almak isteyenlerin beklediği YDS sınavının da tarihi belli oldu. 

Peki YDS sınavı nedir?

Ülkemizde yabancı dil seviyesinin ölçülmesinde ve bu doğrultulda eğitim almaya yarayan sınava YDS denir. Yabancı Dil Sınavı'na liseyi bitiren her öğenci girebilmektedir. YDS sınavında okuduğunu anlama gibi dile hakim olup olmadığını ölçecek sorular sorulur. Sınav Almanca, Arapça, Çince, Bulgarca, Danish Dili, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, İngilizce, İspanyolca gibi birçok dilde yapılmaktadır. Sınav genellikle 9:30'da başlar ve 2 buçuk saat devam eder.

YDS sınavına kimler girebilir?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına, doçent ve doktora yapmak isteyenler girmek zorundadır. Bu kapsamda başvuru yapacaklar sınavla beraber her yerde geçreli olan dil yeterlilik belgesine de ulaşmış olacaklar. Doçentlik haricidinde de kamu kurum ve kuruuşlarında yabancı dil istenmesi durumunda bu sınavdan alınacak belge geçerli olacaktır. Kısaca dil gerekktiren bir işe girileceği zaman YDS gerekmektedir.

Peki YDS sınavı ne zaman yapılacak? YDS bu sene 17 Eylül 2017 tarihinde yapılacak. 9:30'da başlayacak oturum 2 buçuk saat devam edecek.