Evlatlarını her sene olduğu gibi daha iyi okullarda ve daha iyi eğitimciler tarafından okutmak isteyen anne ve babalardan, yasa dışı olmasına rağmen kayıt yaptırılırken para alınıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konu hakkında yaptığı açıklamada, ‘Veliler ne olursa olsun bağış yapmak için zorlanamaz. Buradan tüm okullara ve yöneticilerine özellikle velilere söylüyorum, böyle bir davranış yasaktır. Hiçbir şekilde bağış alınamaz.’ ifadelerini kullandı.

500 TL’DEN 5 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde 500 TL’den başlayan kayıt bağışları farklı bölgelerde değişiklik gösteriyor. Edinilen bilgilere göre Erenköy’de bulunan bir devlet okulunda okul yöneticileri velilerden 5 bin lira istedi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

MEB tarafından açıklanan takvime göre 2016/2017 yılı sezonu 9 Haziran 2017 Cuma günü kapanmıştı. Milyonlarca öğrencinin ve ailelerin beklediği bu günde öğrenciler belgelerini ve karnelerini almış ve uzun dönemli bir tatile çıkmıştı. Milyonlarca öğrencinin ve velinin merak ile beklediği soru ise okullar ne zaman açılacak sorusu işte bu sorunun cevabı…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma günü bitecek.