Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Üniversitelerde Yabancı Öğrenci Kontenjanı Kaldırıldı

YÖK, üniversitelerdeki program kontenjanlarının en fazla yüzde 50'sine kadar yurt dışından öğrenci kabul edilmesi hakkındaki sınırlamaya son verdi.

Üniversitelerde Yabancı Öğrenci Kontenjanı Kaldırıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına ilişkin yeni bir karar alındı.

Alınan bu karar doğrultusunda, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda bulunan programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50'sine kadar yurtdışından öğrenci kabul etme sınırlamasına son verildi.

Yeni düzenleme devlet-vakıf ayrılmaksızın tüm üniversiteler için geçerli olacak.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, bundan sonra üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek bir tarihe kadar bu kısıta tabi olmadan Yükseköğretim Kurulu’na sunulacak. Bu talepler YÖK tarafından değerlendirilip karar verildikten sonra üniversitelere duyurulacak.

TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMLARI İÇİN İSTİSNALAR BULUNUYOR

'Tıp ve Diş Hekimliği Programları' içinse bu alanların özellikleri nedeniyle bazı istisnai şartlar getirildi.

Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS kılavuzundaki bir önceki senye ait kontenjanının yüzde 50'si ile sınırlandırılıyor. Bununla beraber belirli koşulları ve kriterleri yerine getiren üniversiteler, uluslararası öğrenciler için 'ayrı bir sınıf açarak' bu iki programa bu oranın üstünde de öğrenci alabilecek.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR