Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sayfasından paylaşıldı. Kılavuza göre, üniversite tercihleri 18-26 Temmuz 2017 tarihleri içerisinde gerçekleştirilecek.

ÖSYM'nin internet sayfasından paylaşılan açıklamaya göre, kılavuz, adaylara ve başka ilgililere ön bilgi vermek hedefiyle yayımlandı. Bu sebeple, adayların tercihlerini yapmadan evvel tercih zamanında ÖSYM'nin internet sayfasından tekrardan yayımlanacak kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve ÖSYM tarafından yapılan ilanları takip etmeleri gerekiyor.

KILAVUZA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

TERCİH SÜRESİ

Yayınlanan kılavuza göre, adaylar tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri içerisinde yapacak. Tercih yapım işlemi sona ermesinin ardından tercih süresi dahilinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapılabilecek.

Tercih işleminin tamamlanmasının ardından tercih süresi dahilinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir çıktısının alınması gerekiyor.

2017-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha çok YGS puan kazanan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde bulundurarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih seçimini internetten bireysel olarak gerçekleştirecekler.

2017-2018 eğitim-öğretim senesi için yükseköğretim programlarına gerçekleştirilecek merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih seçiminde bulunacaklar.