Türkiye genelinde binlerce öğrencinin heyecanla beklediği üniversite kayıtları dün itibari ile başladı. Üniversitelere kayıt hakkı elde eden tüm öğrenciler gerekli evrakları ile birlikte kazandıkları okullara giderek başvurularını gerçekleştirebildiği gibi internet üzerinden de öğrenciler kayıtlarını gerçekleştirebilecekler. E- kayıt üzerinden kayıtlarını yapan öğrenciler tekrar okullara gidip kayıt gerçekleştirmesine gerek olmayacak.

Üniversite kayıtları 14 Ağustos’ta başladı ve 18 Ağustos’a kadar devam edecek. Ancak internet üzerinden yapılan kayıtlar 16 Ağustos günü sona erecek. Şimdi birçok öğrencinin aklında e- kayıt nasıl yapılır, hangi evraklar gereklidir gibi sorular yer alıyor.

E- kayıt’a, özel yetenek programlarıyla beraber yükseköğretim kurumları tarafından elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dahil değildir. Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile girdikten sonra üniversiteye için kayıtlarını gerçekleştirebilecek.

HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Öğrencinin ÖSYS sonuç belgesi

Öğrencinin mezun olduğu okuldan aldığı mezuniyet belgesi

Nüfus cüzdanının onaylı örneği

İkametgah

Askerlik yaşı gelmiş olan erkek öğrencilerden ‘bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı’ belgesi

12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf