Birçok üniversite adayının beklediği ek yerleştirme süreci başlıyor. ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) üniversitelerde boş kalan yerleri 2017 ÖSYS ek yerleştirme kılavuzunu bekleyen adaylar için internet sitesinden yayınladı. 2017 ÖSYS yerleştirmelerinde bir üniversiteye kayıt hakkı elde edemeyen öğrenciler 25 Eylül-5 Eylül tarihleri arasında boşta kalan kontenjanlar içinden tekrar tercih yapabilecek. Üniversitelere kayıtlar 13-19 Eylül’de gerçekleştirilecek.

24 TERCİH HAKKI

Üniversite Adaylarına ek yerleştirmelerde herhangi bir üniversiteye yerleşebilmeleri için 24 tercih hakkı verildi. Öğrenci adayları ek yerleştirmeleri yapmak için 15 TL’lik bir ödemeyi 6 Eylül saat 23.59’a kadar yatırması gerekiyor. Ödeme yapmadan tercihte bulunan gençlerin tercihleri geçersiz sayılacak. Ek yerleştirmeler ÖSYM’nin kendi resmi sitesinden, öğrencilerin T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile gerçekleştirilecek. Herhangi bir üniversiteye yerleşen adaylar ek yerleştirmelerden faydalanamıyor.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILIYOR?

Üniversitelerin eğitime başlama tarihleri farklılık göstermektedir. Her üniversitenin açılış tarihi aynı değildir. Gençler bu sebeple kayıt yaptırdıkları üniversitelerin kendi sitelerinden yayınladıkları akademik takvimi takip etmelidir. Üniversitelerin farklı tarihlerde açılmasına rağmen genellikle bütün üniversiteler eylül sonu – ekim başı gibi eğitime başlamaktadır.