Yaz tatilinin bitmesine az bir zaman kala öğrencileri okul hazırlığı telaşı sardı. 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlaması öğrenciler kadar velileri de telaşlandırdı. Veliler okul alışverişleri için şimdiden hazırlanmaya başladırlar bile. Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Vecdet F. Şendil, okul hazırlığı yapan öğrenci ve velileri uyardı. Şendil, alışveriş sırasında kırtasiye ürünleri alımında çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek ‘Ne olduğunu bilmediğiniz, merdiven altı sağlıksız ürünlerden uzak durun. Bu gibi kırtasiye araç ve gereçleri almamaya özen gösterin. Bunlar çocuklarınız üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu ürünlerin birçoğu oldukça sağlıksız ürünlerdir.’ açıklamasını yaptı.

Şendil, söz konusu tehlike hakkında senelerdir uğraştıklarını ifade ederek, ‘Ülkemizde 100 kırtasiye ürününden 99’u daha güvenilir oldu. Kırtasiye sektörü için büyük bir başarı. Lakin bu durum yeterli bir düzey değil. Öğrenciler için sağlıksız ve güven teşkil etmeyen kırtasiye ürünler mevcut. Veliler ucuz diye sağlıksız kırtasiye araçlarına yönelebilirler. Ama çocukların sağlıkları için daha bilinçli alışveriş yapmalarını öneriyoruz.’ diyerek velileri uyardı.

Diğer yandan, birçok öğrencinin beklediği okulların başlama tarihi MEB tarafından açıklandı. Okullar 18 Eylül tarihinde kapılarını açarak eğitime başlayacak.