TEOG sınavından 17 bin birinci çıkması nedeniyle konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "Bu durum şaşırtıcı bir durum değil" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG'daki 17 bin birinciyle ilgili olarak "Bu durum şaşırtıcı bir durum değil" açıklamalarında bulundu. Yusuf Tekin ayrıca, "okulda sınavda nasıl 100 alan öğrencimiz varsa, TEOG’da da var. TEOG'da 665 birinci var, her iki dönemde bütün testleri doğru yapanlar var." diye konuştu.
Tekin'in açıklamaları şu şekilde;

"TEOG; SBS, LYS, YGS GİBİ DEĞİL"

"Genel yanılgı şu. TEOG mantığı klasik anlamda bildiğimiz SBS ya da LYS, YGS gibi değil. Eleştiri getirenlerin büyük bölümü bunu anlamadıkları için böyle şekilde eleştiriler yapıyorlar."

"YÜKSEK NOT VEREN ÖĞRETMENLER DEVREYE GİRMEZ Mİ O ZAMAN?"

"Şu anda orta okullardan liseye geçişlerde hiçbir sınav bulunmuyor. Biz sınavla geçişi ortadan kaldırdık. Sınavla geçişi kaldırdığınızda aklınıza gelecek çözüm çocuğunuzun ortaokuldaki başarıların akademik notlarını toplarsınız bir derecelendirme yaparsınız. Bu şekilde değerlendirdiğimizde haklı olarak eleştirilerde bulunacaktır. Okullarda gerek öğretmenler, gerek öğrencilerden kaynaklanan yüksek not veren okullar devreye girmez mi o zaman? Bunu ortadan kaldırmak için biz böyle bir uygulama başlattık. Objektif bir standart oluşturalım dedik."