Suriye'de Bir Okul Daha Eğitime Başladı

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Suriye’nin Resülayn ve Tel Abyad ilçelerinde onarılan hastane ve okul binaları hizmet vermeye başladı.

Suriye'de Bir Okul Daha Eğitime Başladı

Suriye'de Bir Okul Daha Eğitime Başladı

Terör örgütünün uzun yıllar sözde karargah olarak kullandığı Resülayn ilçesine bağlı Nukra köyündeki ilk ve ortaokul, Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) koordinesinde bir ay süren onarım çalışmalarının ardından hizmete başladı.

Toplam 13 derslik, 2 idare odası ve diğer müştemilattan oluşan Nukra İlk ve Ortaokulunda yapılan restorasyon çalışmaları ile dış cephe, tuvaletler ve sınıfların dökülen sıvaları yenilenerek boyandı.

Tüm kapıları onarılan okula 3 yeni kapı takıldı. Tamamı kırık olan pencereler yenilendi. Okulun ve köyün elektrik ve su ihtiyacının giderilmesi için ana su deposuna jeneratör kuruldu ve elektrik tesisatına bağlandı. Bina içi elektrik hattı ve aydınlatma armatürleri yenilenen okulun tüm eksikleri giderilirken, okul içi su ihtiyacı için de 2 su deposu kurulup, hidroforları aktif hale getirildi.

Tuvaletlerin lavabo, ayna, sabunluk ve pisuvar gibi eksikleri de tamamlandı. Eski kapısı onarılan okulun bahçesine yeni bir kapı da açıldı. 6 kamyon kum dökülerek zemin tesviyesi sağlanan bahçeye 900 metrekare kilit taşı döşendi, eski basketbol potaları yenilendi ve fidan dikilerek bahçe yeşillendirildi. Baştan sona yenilenen okulun sınıflarına beyaz yazı tahtaları, öğretmen masaları ve sandalyeleri, öğrenci sıraları da yerleştirilerek eğitime hazır hale getirildi.

Giysi, kitap ve kırtasiye malzemeleri de temin edilen çocuklar uzun bir aradan sonra yeniden okula başlamaya hazırlanırken, erkek çocuklar köye getirilen berber tarafından tıraş edildi.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR