Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM’nin yerleştirme hatasıyla ilgili olarak soruşturma başlattıklarını söyledi. Yılmaz, basına yaptığı konuşmada Sivas’lı olduğunu hatırlatarak, ‘ Bir sürçmekle at ayağı kesilmez.’ dedi. Bunun üzerine orada bulunan gazetecilerden biri ‘Bu hata ÖSYM’nin yaptığı ilk hata değil.’ dedi. Bakan Yılmaz buna karşılık olarak ‘Bu konuyu daha sonra karara bağlayacaklarını, kaçıncı sürçtüğünde ceza verilmek gerekli olur.’ cevabını verdi.

Bakan, ÖSYM’nin bu yıl uyguladığı ve çok eleştiriye maruz kalan ‘09.45 kuralı’ hakkında ilgili yerlerle görüştüklerini belirterek, ‘Gençlerin sınava geç kalması toplumun vicdanını yaraladı. ‘Adaylara saati 10 dediyseniz, sınavı 10.15’te başlatın’ dedik. Bununla ilgilendiklerini ifade ettiler.’ açıklamalarında bulundu.

Düzenlenen yeni müfredatta Atatürk hakkında konuların azaltıldığı yönündeki söylentilerin yanlış olduğunu belirterek müfredatta yer alan cihat konusu ile ilgili olarak, ‘Biz cihatı müfredata koyarken öğretmenlere de yanlış anlamları vermesinler diye bir çerçeve oluşturduk.’ dedi.

KAYIT PARASI VERMEYİN

Yılmaz kayıt parası ile ilgili olarak da, ‘ilk ve orta öğretimde istenen kayıt paraları kanunda yoktur. Veliler ve öğrenciler bağış yapmak zorunda değillerdir. Kayıt parası falan vermeyin.’ açıklamasını yaptı.