ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, görme bozukluğu oranı yüzde 25 ve daha yüksek olan, soru kitapçığını kendisi okuyabilecek vaziyetteki az gören adaylara 2018 yılından itibaren uygulanacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı alındığını bildirdi.  Özer yaptığı açıklamada, ÖSYM Yönetim Kurulunun verdiği kararla, az gören adayların sınavlarda ek süre isteğini değerlendirmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisi, akademisyenler ve görme engelliler üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden meydana gelen "Az Gören Adaylar İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu" hazırladıklarını ifade etti.

Komisyonun az gören adaylara ilişkin çalışmalarını bitirdiğini belirten Özer, şöyle konuştu: "ÖSYM Yönetim Kurulu, raporu değerlendirerek soru kitapçığını kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu talep etmeyen) ve engelli sağlık kurulu raporlarında görme sistemi, göz hastalıkları, görme oranı yüzde 25 ve üzerinde olan ve raporunu ÖSYM'ye ileten az gören adaylara 2018’den itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı aldı. Buna göre az gören adaylara soru sayısının 60'tan az olduğu sınavlarda 20 dakika, soru sayısı 60 ve üzeri olan sınavlarda 30 dakika ek süre verilecek."

MEB’DEN BÜYÜK YENİLİK

Diğer yandan, MEB, tüm motorlu taşıt sürücü kursu ile açık ortaokul ve açık lise sınavlarını 81 ilde elektronik sınav (e-sınav) merkezlerinde yaparak, bu alanda dijital devrimi başlatmış olacak.

Gelecek seneden itibaren tüm motorlu taşıt sürücü kursu sınavları ile açık ortaokul ve lise sınavları, 81 ilde 124 e-sınav merkezinde yapılacak. Kalkınma Bakanlığı da e-sınav uygulamasının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, motorlu taşıt sürücü kursu e-sınavı, halen 29 il merkezinde 32 salonda yapılıyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde 92 merkez daha açılacak.