Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince, 17 Nisan'da sona erecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurularına yönelik adayların ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla kamu spotu hazırlandı. Hazırlanan kamu spotunda bu yılki LYS sınavında ilk kez açık uçlu sorular sorulacağından adaylara 'ÖSYM'nin yayınlandığı soru örnekleri' tavsiye edildi. Ayrıca hazırlanan kamu spotunda adayların mağdur olma durumlarını tekrar yaşamamaları için çeşitli uyarılarda bulunuldu. Hazırlanan kamu spotunda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanlarından en az biri 180 veya daha fazla olan öğrenci adaylarının sınava başvuru haklarının olduğu da hatırlatıldı.

ÖSYM'nin Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliğince hazırlanan ve yaklaşık 45 saniye süren kamu spotunda, şu uyarılar ifade edildi:

''Öğrenci adayları, LYS başvurularınızı Türkiye Cumhuriyeti nüfüs cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya süresi geçerli pasaportunuz ile beraber aday başvuru formunu doldurarak ÖSYM başvuru merkezlerinden veya ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden yapabilirsiniz. LYS sınav ücretini kılavuzda yer alan anlaşmalı bankalara veya odeme.osym.gov.tr adresinden yatırınız''

ÖSYM'DEN '15 DAKİKA KURALI' HATIRLATMASI

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre adayların 15 dakika kuralına dikkat etmeleri ve adayların sınav saatinden 15 dakika önce sınav yerlerinde bulunmaları gerektiği vurgulandı.