ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, puanlamada hata yapıldığını belirtti. ÖSYM, bin 110 adayın yerlerinin değiştirildiğine ve bin 629 adayın ise ÖSYS’de tekrar yerleştirildiğine dair açıklama yapıldı.

ÖSYM’nin yayınladığı bildiride; '08.08.2017 tarihinde belirtilen 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmeleri için kullanılacak puanlar hesaplanırken Tablo-6C'nin ekinde bulunan okul çeşitlerinden mezun olan öğrencilerin alan ve bölümlerine bakılarak ek puan sağlanabilecek tercihlerinde 'ek puanlı yerleştirme puanları' yerine 'ek puansız yerleştirme puanları'na bakılarak sonuçların belirlendiğini öğrenilmiştir.

1110 ÖĞRENCİ YERLEŞMESİ DEĞİŞTİ, 1628 ÖĞRENCİ İSE YENİDEN YERLEŞTİRİLDİ

Bu hatanın telafi edilmesi için yapılan değişikliklerde 1110 öğrencinin sonuçlanan yerlerinde değişiklikler yapılmış, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir konumuna gelmiş, ek puanı kullanıldığı için yerleşen bu öğrenciler dolayısı ile bundan önce bir programa yerleştiği haber verilen 1499 öğrenci ise yeni düzenlemede herhangi bir programa yerleşmesi yapılamamıştır.

Söz konusu durum ile ilgili öğrencilere ve gerekli kurumlara haber verilmiş, yeni belirlenen sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle değişirilmiştir. Bu yanlış hesaplama yüzünden etkilenen öğrencilerden özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.' ifadelerini kullandı.