ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM'nin yabancı 23 dilde sınav hizmetinde bulunduğunu, yalnızca İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için senede 2 defa Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) düzenlediğini belirtti. Bu dillerden yalnızca İngilizce için senede 10 defa elektronik sınav hizmeti (e-YDS) sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Özer, "ÖSYM'nin aldığı yeni kararla 2018 senesinden itibaren Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için de yapılan 2 sınava ek olarak senede bir kez de elektronik sınav yapılacak." ifadesini kullandı.

ÖSYM'nin sunduğu hizmetlerin ciddi bir kısmını da yabancı dil sınavlarının oluşturduğuna değinen Özer, şunları söyledi: "Yabancı dil sınav hizmet kapasitemizi yükseltmek için çalışma arkadaşlarımızla süreçleri ele aldık. İlk olarak senede 2 kez yapmış olduğumuz 5 dil (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça) sınavında hizmet çeşitliliğimizi yükseltmek istedik. Şu anda bu 5 dilden yalnızca İngilizce için elektronik sınav hizmeti sunabiliyoruz. Bu bağlamda, 2018 senesinden itibaren diğer 4 dil için de yılda bir kez elektronik sınav hizmeti verme kararı aldık. Talep durumuna göre 2019 senesinden itibaren bu diller için elektronik sınav sayısını artıracağız."

Diğer yandan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, görme bozukluğu oranı yüzde 25 ve daha yüksek olan, soru kitapçığını kendisi okuyabilecek vaziyetteki az gören adaylara 2018 yılından itibaren uygulanacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı alındığını bildirdi.  Özer yaptığı açıklamada, ÖSYM Yönetim Kurulunun verdiği kararla, az gören adayların sınavlarda ek süre isteğini değerlendirmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisi, akademisyenler ve görme engelliler üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden meydana gelen "Az Gören Adaylar İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu" hazırladıklarını ifade etti.