Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, ÖSYM Başkanlığında istifa ettiğini bildirdi.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, ‘Hata yapan çalışanların kasıt taşımayan dikkatsizliklerinden dolayı meydana gelen yerleştirmelerde yaşanan hatalar nedeniyle ÖSYM'nin kurum olarak tartışmalarını önlemek amacı ile ÖSYM Başkanlığı görevinden ayrılmak için isteğimi ilgili makama iletti.’ açıklamasını yaptı.

KURUMA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Demir, ‘Bir çoğumuzun haklarını kazanmasında önemli bir rol oynayan kuruma hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu kuruma sahip çıkmak buradan ayrılmayı beraberinde getiriyorsa buradan da ayrılmalıyız. Eğer burada kalmayı gerektiriyorsa burada kalalım. Ben özellikle belirtmek için görevden ayrılma istediğimi ilgili makama ilettim.’ dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM’nin yerleştirme hatasıyla ilgili olarak soruşturma başlattıklarını söyledi. Yılmaz, basına yaptığı konuşmada Sivas’lı olduğunu hatırlatarak, ‘ Bir sürçmekle at ayağı kesilmez.’ dedi. Bunun üzerine orada bulunan gazetecilerden biri ‘Bu hata ÖSYM’nin yaptığı ilk hata değil.’ dedi. Bakan Yılmaz buna karşılık olarak ‘Bu konuyu daha sonra karara bağlayacaklarını, kaçıncı sürçtüğünde ceza verilmek gerekli olur.’ cevabını verdi.