Doktorların Hipokrat yemini ettikleri gibi bundan sonra artık öğretmenlerde mesleğe yemin ederek başlayacak. Söz konusu yeminde öğretmenler, 'öğrencinin üstün menfaatini korumak' için söz verecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı, 81 şehrin milli eğitim müdürlükleri ve okullarına '24 Kasım Öğretmenler Günü' için bir rapor iletildi. Raporda geçen ‘yemin’ başlığı dikkatleri üzerinde topladı. Asli olarak mesleğe başlayacak öğretmenler için yemin töreni düzenlenecek.

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türkiye genelinde 10 bin sözleşmeli öğretmen adayı Meb tarafından açıklanacak tarihi bekliyor. 10 bin öğretmen adayının ne zaman atanacağı hakkındaki sürece dair herhangi bir açıklama yapılmadı.
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin bu sürenin Şubat'a kadar sevam edebileceğini, çünkü başvurular ardında adayların güvenlik soruşturmasının yürütülmesi için epey vakit gerektiğini söyledi.

ATAMA SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sözleşmeli öğretmen adayları atamalar belli olduktan sonra sonuçlarını ‘http://atama.meb.gov.tr/’ bu adresten öğrenebilir. Adaylar T.C Kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yaptıktan sonra sonucunu görebilir.

ATANMAK İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

Adayların atama işlemleri, sözlü sınavda aldığı puan doğrultusunda, öğretmenlerin kararına göre gerçekleşecek. Bu sınavda en az 60 puan alan adaylar atanmak için başvuru yapabilecek.