Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Ekim ayının gelmesi ve Kasım ayının yaklaşması ile en çok merak edilen konulardan biri de öğretmenler günü oldu. Peki, 2020 öğretmenler günü ne zaman?

Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Tüm dünyada farklı olsa da Türkiye’de öğretmenler günü her sene 24 Kasım'da kutlanıyor. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gün olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de öğretmenler günü ülkemizde 1981'den beri 24 Kasım'da kutlanır.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun 'başöğretmen' oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında öğretmenler günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü kutlamaları, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Öğretmenler günü bazı ülkelerde 1994’ten beri her sene 5 Ekim günü kutlanmaktadır. 5 Ekim 1966 yılında Paris’te gerçekleşen 'Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi'’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Ancak ülkemizde öğretmenler günü her yıl 24 Kasım'da kutlanıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR