Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, sosyal medya hesabı Twitter’dan bildirdiği açıklamaya göre, öğretmenlerin seminer zamanı hakkında internet üzerinden kendilerine birçok isteğin geldiğini ifade ettiler.

Öğretmenlerin mesleki faliyetlerini 5-15 Eylül tarihlerinde, çalıştıkları il ve ilçelerde yapacaklarını vurgulayan Tekin, açıklamasında ‘Seminer çalışmaları zamanında tüm öğretmen arkadaşlarımıza yeni öğretim programları hakkında formatör öğretmenlerimiz tarafından dersler sunulacak. Bu yüzden tüm öğretmenlerimizin 5 Eylül’de okullarında olmaları gerekmektedir.’ ifadeleri yer aldı.

ÖĞRETMENLER YEMİNLE GÖREVE BAŞLAYACAK

Doktorların Hipokrat yemini ettikleri gibi bundan sonra artık öğretmenlerde mesleğe yemin ederek başlayacak. Söz konusu yeminde öğretmenler, 'öğrencinin üstün menfaatini korumak' için söz verecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı, 81 şehrin milli eğitim müdürlükleri ve okullarına '24 Kasım Öğretmenler Günü' için bir rapor iletildi. Raporda geçen ‘yemin’ başlığı dikkatleri üzerinde topladı. Asli olarak mesleğe başlayacak öğretmenler için yemin töreni düzenlenecek.

ATAMALAR NE ZAMAN YAPILACAK

Türkiye genelinde 10 bin sözleşmeli öğretmen adayı MEB tarafından açıklanacak tarihi bekliyor. 10 bin öğretmen adayının ne zaman atanacağı hakkındaki sürece dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin bu sürenin Şubat'a kadar devam edebileceğini, çünkü başvurular ardında adayların güvenlik soruşturmasının yürütülmesi için epey vakit gerektiğini söyledi.