Ülke genelinde milyonlarca öğretmen adayı yeni öğretmen atamaları için heyecanla gün sayıyorlar. 10-17 Temmuz tarihlerinde öğretmenlik ataması tercih başvurularının yapılmasının ardından, 20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları 19 Temmuz’da belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmenin atanmasından sonra yeni atamaların beklentisine girdi.

Öğretmen adayları MEB tarafından açıklanacak olan haberleri bekliyor. Ancak henüz MEB söz konusu durum ile ilgili bir açıklama yapmadı.

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türkiye genelinde 10 bin sözleşmeli öğretmen adayı Meb tarafından açıklanacak tarihi bekliyor. 10 bin öğretmen adayının ne zaman atanacağı hakkındaki sürece dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin bu sürenin Şubat'a kadar sevam edebileceğini, çünkü başvurular ardında adayların güvenlik soruşturmasının yürütülmesi için epey vakit gerektiğini söyledi.

ATAMA SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sözleşmeli öğretmen adayları atamalar belli olduktan sonra sonuçlarını ‘http://atama.meb.gov.tr/’ bu adresten öğrenebilir. Adaylar T.C Kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yaptıktan sonra sonucunu görebilir.

ATANMAK İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

Adayların atama işlemleri, sözlü sınavda aldığı puan doğrultusunda, öğretmenlerin kararına göre gerçekleşecek. Bu sınavda en az 60 puan alan adaylar atanmak için başvuru yapabilecek.