Noter Nasıl Olunur

Günümküzün koşullarında iyi bir meslek sahibi olmak herkesin hayali. Bu mesleklerin arsında noter olma düşüncesi kimilerinin kafasında duruyor. Peki noter nasıl olunur?

Noter Nasıl Olunur

Öncelikle noter nasıl olunur diye soruyorsanız bu mesleği yapacak olan kişilerde bulunması gereken niteliklere sahip olmanız gerekmektedir. Yorum yapabilen, yasal değişiklikleri izleyebilen, sorumluluk sahibi, insan ilşkileri kuvvetli kişiler noterlik mesleğini icra etmeleri mümkündür.

Noterler genel olarak kapalı odalarda işlerini yürütürler bir başka değime göre noter aslında bir olayı takip eden gören ve onaylayan kişidir. Bazen noter huzurunda gerçekleştirilen şeyler bir başka ortamlarda yapılabilir. Noter aslında güvencedir arabanızı satarsınız bu noter huzurunda yapılır ve arabayı sattığınıza dair noter imza atar bu da sizin arabayı sattığınızı gören bilen kişi olarak karşımıza çıkar. Bu konuda başka kimse herhangi bir şey iddia edemez her şeyi gözüyle gören noterin huzurunda yapılmıştır.

Noterlerin çalışma saatleri resmi devlet dairelerinde ki çalışma saatleri ile aynıdır. Bunun dışında özel bir durum olmadığı sürece çalışma yapmazlar.

PEKİ NASIL NOTER OLUNUR

Noter olmak isteyenler hukuk fakültelerinde okumak zorundadır. Bu fakülteyi okudukları sırada noterlik ile ilgili dersleri alırlar. Okulda okudukları dönemde bir noterin yanında staj yaparak noterlik belgesi almaya hak kazanırlar ve böylece mezun olduktan sonra noter olabilirler. Noter mesleği odaklı noter yetiştiren bir okul ve ya bölüm yoktur.

NOTERLER NEREDE ÇALIŞIR NOTERLİK İŞ OLANAKLARI

Mahkemelerin bulunduğu yerlerde çalışmaları mümkündür. Bir bölgede bir daire kiralayıp noter açmak mümkündür. Adalet bakanlığından alınan onayın ardından alışma hayatına başlanabilir. Eğer bölgenizde bir noter varsa bir başka noterlik daha açabilirsiniz bununla ilgili bir sınırlama yoktur.

NOTERLERİN MAAŞLARI

Genel olarak 5 bin tl den başlayan maaşları vardır. Bulundukları şehir yada ilçeye bağlı olarak değişir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR