Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Karne Mesajı

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Büyükler, ellerinde karneleriyle okuldan gelen çocukları karşılarken; kendi çocukluklarını hatırlasalar ne güzel olur. Kıyas olumlu da olsa olumsuz da olsa zarar veriyor." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Karne Mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından, 2018-2019 eğitim öğretim yılının sona ermesi sebebiyle paylaşımda bulundu.

"KIYAS ZARAR VERİYOR"  

Cuma günü bir eğitim-öğretim yılının daha noktalanacağını, çocuklara karnelerin verileceğini kaydeden Selçuk, "Büyükler, ellerinde karneleriyle okuldan gelen çocukları karşılarken; kendi çocukluklarını hatırlasalar ne güzel olur. Kıyas olumlu da olsa olumsuz da olsa zarar veriyor. Kimi ebeveynler, çocuklar arasındaki doğal farklılığı kolayca değiştirilebilir zannediyorlar." dedi.

Selçuk, "Kardeşler bile birbirine benzemiyor" denildiğini anımsatarak, "Ama kursa gönderirsek, ek ders aldırırsak, baskı uygularsak, başkalarını örnek gösterirsek olur düşüncesindeler. Bütün çocukları birbiriyle kıyaslayabiliyor, onlardan aynı şeyi ve aynı sonuçları bekleyebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

"'KARŞILAŞTIRMA YAPMIYORUM' DEMEK BİLE BİR KARŞILAŞTIRMADIR"  

Karşılaştırma sürecinde başta çocuklar olmak üzere herkesin yıprandığının altını çizen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Unutmayalım ki 'karşılaştırma yapmıyorum' demek bile bir karşılaştırmadır. Bir çocuk yüksek not aldığında 'aferin' demek, almazsa bu aferinin söz konusu olamayacağını bildirmek, bilincin farkında olduğu bir durum ve çok yaralayıcı. Örselenen çocukların en büyük çıkmazı, sorunun kendilerinden kaynaklandığını sanmaları. Örselemek yerine onları cesaretlendirmek, bunun bir süreç olduğunu hissettirmek, koşulsuz şefkat ve saygı beslemek yeterli.

Benim Milli Eğitim Bakanı olarak çocuklarımız adına sizlerden hassaten ricam, o gün elinde karnesiyle size doğru koşmakta olan çocuğu, kendi çocukluğunuzu, kendi öğrenciliğinizi karşılar gibi karşılamanızdır."

"SİZ OLSAYDINIZ KENDİNİZİ NASIL KARŞILARDINIZ"  

Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma, arka fonda bir çocuğun fotoğrafının olduğu ve "Elinde karnesiyle size doğru koşmakta olan çocuk, siz olsaydınız kendinizi nasıl karşılardınız" mesajı yazılı fotoğraf karesini de ekledi.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR