Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyonun üzerinde kadrosunda bulunan öğretmenlere, yaz tatili süresince okumaları, izlemeleri ve eleştirel bir gözle yaklaşmaları için 37 kitap ve 30 sinema filmi önerdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 1 milyon ve üzerinde kadrosunda bulunan öğretmene, kişisel ve mesleki hayatlarına katkı nedeniyle yaz tatili süresince okumaları, izlemeleri ve eleştirel bir gözle yaklaşmaları için çeşitli kesimlerin görüşünün de alındığı 37 kitap ve 30 sinema filmi önerildi. MEB çalışanlarının verdiği bilgiye göre, Bakanlık tarafından, geçen sene başlatılan aday öğretmen yetiştirme eğitimi kapsamında, öğretmenlere yönelik film ve kitap listelerinden oluşan bir program hazırlanmıştı.

Öğretmenlere yıl sonu mesleki yeterliliklerine ilişkin yapılan program sırasında, Oğuz Atay'ın "Bir Bilim Adamının Romanı", I. Illich'in "Okulsuz Toplum'', Sezai Karakoç'un "Hızır'la Kırk Saat", T. Leitch'in ''Wikipedia U: Dijital Çağda Bilgi, Otorite ve Liberal Eğitim'', Nurettin Topçu'nun "Türkiye'nin Maarif Davası", J. J. Rousseau'nun "Emile", Rasim Özdenören'in ''Kafa Karıştıran Kelimeler'', Kemal Tahir'in ''Bozkırdaki Çekirdek'', Mitat Enç'in ''Bitmeyen Gece'' isimli kitaplarının da aralarında bulunduğu, roman, şiir, felsefe, tarih ve deneme türlerden oluşan 37 kitaplık bir liste önerildi.