Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim-öğretimde büyük ümitlerle başlatılan eğik yazı yani al yazısı döneminin önümüzdeki yıl biteceğini söyledi. MEB'in twitter hesabından duyurulan tweet'te, "Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak." denildi.

VELİLER KARŞI ÇIKMIŞTI

El yazısına geçilmesinin ardından, bazı veliler uygulamaya karşı çıkarak, öğrencilerinin el yazısıyla eğitimde zorlandıklarını ifade etmişlerdi. Bazı veliler internet üzerinden el yazısı uygulamasının değiştirilmesi için imza kampanyası başlatmışlardı. Eleştirilere kulan veren MEB, önümüzdeki yıl el yazısı uygulamasının yerine dik yazı uygulamasının kullanılacağını duyurdu.

BİTİŞİK EĞİK YAZIYA NE ZAMAN VE NEDEN GEÇİLDİ?

2005'te geçilen el yazısı uygulaması her branşla ilgili Türkiye'den bir akademik heyet toplanıp çalıştay yapması sonucu ortaya çıkmıştı. Çocukların hem beyin hem estetik gelişimi, hem de ellerinin fiziksel gelişimi için çok daha etkili olduğuyla ilgili bir grup akademisyen toplanmıştı. Elyazısı uygulamasına bu ekip karar vermişti.

Uygulamanın programını, müfredatını yazan grup bu işin ilkokul boyunca devam etmesi, defterlerinin belli bir şekilde yapılandırılması, öğretmenlerin ve müfettişlerin eğitim alması gibi birbirini tamamlayan ve daha sağlıklı yapılabilmesi için gereken şartları oluşturmuştu. Fakat ortaya çıkan şartlar yerine getirilemedi.

Kaynak: Sabah