MEB'den LGS Açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS ile alakalı bir son dakika açıklamasında bulundu.

MEB'den LGS Açıklaması!

MEB'den LGS Açıklaması!

Açıklamada, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) soru kitapçıklarının sınav bitiminde verilmeyeceği bildirildi. Kitapçıklar 22 Haziran tarihinde dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Haziran'da LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavla alakalı iki önemli kararın verildiğini açıkladı. Bakan Selçuk, "Sınavdan sonra sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak bir kargaşaya meydan vermemek için soru kitapçıklarını sınav sonrasında dağıtmayacağız. Soru kitapçıkları ve cevap anahtarları cerrahi eldiven kullanılarak dağıtılacak ve toplanacak" şeklinde konuştu.

Bakanlıktan gelen yazılı açıklamaya bakıldığında; Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak merkezi sınavın sağlıklı olarak yapılabilmesi için 2 yeni tedbirin daha devreye konulmasına karar alındı. Bu karara göre; geçtiğimiz senelerde sınav günü sınav bitiminden 1 saat sonra öğrencilere verilen soru kitapçıkları, bu sene muhtemel yoğunluğun önüne geçilmesi adına 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren isteyen öğrencilere dağıtımı yapılacak. İkinci tedbir olarak ise sınav salonlarında soru kitapçığı ile cevap anahtarları verilirken sınav görevlileri cerrahi eldiven takacak.

Bakan Selçuk, sınavın sağlık bakımından güvenli bir şekilde yapılabilmesi için her türlü tedbirin alındığının altını çizdi. Bakan Selçuk, sınav yapılacak bütün okul binalarının temizlik ve dezenfeksiyonun işlemlerini yaptıklarını bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce duyurduğumuz gibi sınav günü okul girişlerinde öğrencilerimizin ellerini dezenfekte edecek ve ücretsiz maske dağıtacağız. Şimdi sınav süreci ile ilgili iki önlemi daha hayata geçirme kararı aldık. Buna göre sınavdan sonra sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak bir kargaşaya meydan vermemek için soru kitapçıklarını sınav sonrasında dağıtmayacağız. Velilerimiz isterse 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren çocuklarının soru kitapçıklarını okullardan alabilirler. Ayrıca, sınav evraklarına sınav görevlilerinin elle temasını önlemek için soru kitapçıkları ve cevap anahtarları cerrahi eldiven kullanılarak dağıtılacak ve toplanacak. Arkadaşlarımız süreci tekrar tekrar gözden geçiriyorlar. İhtiyaç duyulan başka bir önlem olursa hemen kararını alıp, kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm ailelerimiz ve çocuklarımız müsterih olsunlar. Bakanlığımızın tüm birimleri süreci yakinen takip ediyorlar."

Bakan Selçuk aynı zamanda, verilen kararı sosyal paylaşım platformu Twitter hesabından da duyuruda bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR