Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2016-2017 öğretim senesinde temel liselere nakil için gelen gençlerin sene sonundaki başarı puanlarına yönelik incelemelerinin ardından, soruşturulma açılması için 213 temel lise hakkında talimat verdi. Bakanlık görevlilerinden edinilen bilgilere bakılırsa, 50 il valiliğine iletilen raporda, e-Okul sisteminden yapılacak gözlemlerde, temel liselere nakil gelen gençlerin, sene sonunda aldıkları başarı puanlamalarında, bir önceki senede eğitim aldıkları okullarda aldıkları başarı puanlarına oranla büyük bir artış görüldüğü belirlendi.

Rapora göre, 2016-2017 öğretim senesi için 11 veya 12’nci sınıf seviyesinde 10'dan fazla öğrenci nakli gerçekleştiren ve nakli yapılan bu gençlerden en az 10'unun önceki okuluna bakılarak sene sonu başarı puanlarında 25 puan ve daha fazla artış olduğu belirlenen 213 temel liseye bulundukları il milli eğitim müdürlükleri tarafından soruşturma açılacak.

Yürütülen soruşturma sürecinde, söz konusu durum gözüken liselerin yöneticilerine ve öğretmenlerine gerekli işlemler başlatılacak ve öncelikle askeri ücretin 5 katı kadar para cezası verilecek. Sonrasında bu hatanın incelemeler sonucunda üçüncü bir kere tekrarlanırsa liselerin çalışma ruhsatlarına el konularak kapatma cezası verilecek.