12 Mart Pazar günü uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk kez uygulanan 15 dakika kuralı sebebiyle sınava giremeyen adaylarla ilgili açıklama yapan Bakan İsmet Yılmaz, “Seneye adaylara 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarına gitmesini öneriyoruz” dedi. TRT Haber’de canlı yayına katılan Bakan Yılmaz, gündeme dair soruları cevapladı. Yılmaz’ın açıklamaları özetle şu şekilde:

GÖRÜNTÜLERDEN RAHATSIZ OLDUM

YGS’ye geç kalan öğrenciler oldu. Gerçekten bu görüntüleri görüp de rahatsız olmamak mümkün değil. Genel kural şu, kendinize ne yapılmasını istiyorsanız başkası için de onu isteyin. Ben de rahatsız oldum, ÖSYM Başkanı’nı aradım, konuyu sordum. ÖSYM Başkanı dedi ki, sınava giriş belgesi veriyoruz, onun üzerinde bir buton var, “sınav saatinden 15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum” diye. Bu butona basanlar giriş belgesi alabiliyor. Trafikten vs. de geç kalanlar vardı, bedeli ağır oldu ve bir yıl kaybettiler. Dolayısıyla gelecek yıl sınava girecek öğrencilere 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarının önünde hazır olmalarını öneriyoruz.

YABANCI DİL HAZIRLIK SINIFI

Ortaokul 5’leri yabancı dil hazırlık sınıfı haline getireceğiz. 20 saatten az olmamak üzere yabancı dil eğitimi vereceğiz öğrencilere. Lisede bu eğitimi vermek geç olabilir. Bazıları diyor ki, ilkokulda vermemiz gerekiyor ama ilkokulda da anadilini öğrensin istiyoruz. Yani ortaokullar bunun için uygun ve ortaokuldan başlayacağız.

10 BİN ATAMA DAHA

Yaklaşık 900 bine yakın öğretmenimiz var. Geçen yıl içinde 50 bine yakın öğretmeni sisteme dahil ettik. Şimdi 20 bin öğretmen alımını duyurduk, talepleri alıyoruz. Nisan ayında sınavları yapacağız. Ağustostan sonra 10 bin öğretmen daha alacağız. Böylece 30 bin öğretmen adayını bu yıl eğitim ailemizin içine katacağız.

OKUL ÖNCESİ ZORUNLU OLACAK

2019 yılına kadar ikili eğitimi sonlandıracağız. Özellikle çok fazla göç alan yerlere ilave derslikler yapmamız gerekiyor. Kaliteli eğitim vermek için okul öncesi eğitimi mutlaka evlatlarımıza vermemiz lazım. Okul öncesini de 1 yıl zorunlu eğitim kapsamına alacağız.

Kaynak: Hürriyet