KYK'nın açıklamasına göre, Türkiye çapında ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) toplam 748 yurtla, 600 binden fazla üniversiteli öğrenciye ev sahipliği yapan kurum, bu seneki yurt başvurularını Ağustos ayında alacak.

Öğrencilerin başvuruları "e-devlet"te yer alan öğrenim bilgilerine göre değerlendirmeye girecek. Bu sebeple gençlerin başvuru esnasında olabilecek sorunlarla karşılaşmaması için öncelikle e-devlet'e girip, okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleri bürolarıyla irtibata geçerek düzelttirmeleri gerekecek. Öğrenim bilgilerinde eksiklik yada hata bulunun öğrencilerin başvuruları yapılmayacak. Bilgilerinde hata bulunmayan gençler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek.

Öğrencilerin başvuru esnasında kodlama sıkıntılarını engellemeyi hedefleyen KYK, geçen sene kısmi olarak uyguladığı sistemi bu yıl tam olarak gerçekleştirecek. YKK başvuruları e-devlet üzerinden alınacağı için, e-devlet şifresi bulunmayan gençlerin kimlikleri ile PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet'e giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye kurumun resmi internet adresi "yurtkur.gsb.gov.tr"den ulaşabilecek.