KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman? sorusu, bugün açıklanan üniversite tercih sonuçlarıyla yaşadığı il dışında üniversiteye yerleşen öğrenciler tarafından araştırılıyor. iç bilmedikleri kentlere giden öğrenciler için en uygun ve güvenli yerler de KYK yurtları. KYK yurt başvuruları ile ilgili ayrıntılar...

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK yurt başvurularıyla alakalı ayrıntılar, yaşadıkları ilden başka bir ilde üniversite kazanan öğrenciler aracılığıyla araştırılıyor. KYK'nın verdiği burs ve kredi olanağı da araştırılan başka konu. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) hedefi; hem yurt içinde hem de dışında yükseköğrenim alan öğrenciler için yurtlar yapmak ve bu yurtların işletmesini yapmak, beslenme desteği yapmak, eğitim, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerle milli ve manevi gelişmelerine destek olmak, yükseköğrenim öğrencilerine kredi ya da burs vermek, öğrencilerin yükseköğrenimlerini kolay bir hale getirmek. Peki 2020 KYK yurt başvuru tarihi ne zaman? KYK tarihleri ne zaman belli olacak? İşte detaylar...

2020 KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK yurt başvuruları 2019'da üniversite kayıtlarının yapılmasının sonrasında Eylül ayı içinde başlamıştı. KYK'nin bu yıl da benzer takvimi uygulaması öngörülüyor. Fakat KYK'dan resmi açıklama yapılır yapılmaz detayları haberlerimizde bulabilirsiniz.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK, 2019'da burs ve kredi müracaatlarını üniversitelerin yatay, doktora, dikey geçiş ve yüksek lisans öğrenci işlemlerinin yapılmasının ardından başlatmıştı. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan daha resmi bir açıklama gelmedi. Fakat bu yıl da aynı takvim ile ilerlerse burs ve kredi başvurularının Ekim ayının sonlarında başlaması tahmin ediliyor.

KYK YURT BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

1- Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, 1. sınıf öğrencileri ve ara sınıf öğrencilerinin yurt müracaatları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla sınav sonuçları bildirildikten sonra e-devlet portalı aracılığıyla yapılmaktadır. Normal öğrenim süresi boyunca eğitimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim senesi daha yurtlarda kalma olanağı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileriyle beraber müracaat edeceklerdir.

2- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla ilave kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilenler,

3- Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapanlar,

4- Başvurularını Genel Müdürlük tarafından düzenlenecek zaman içerisinde e-devlet aracılığıyla yapacaklardır.

5- Değerlendirme sonuçları; http://sonuc.kyk.gov.tr sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

KYK YURT GÜVENCE BEDELİ NEDİR?

Öğrencilerin vaktinde yatırılmayan yurt ücretlerine ya da yurda verecekleri zarara karşılık olarak güvence bedeli temin edilir.

YURT ÜCRETİ VE GÜVENCE BEDELİ İŞLEMLERİ

- KYK yurtlarında daima kalan kayıtlı öğrencilerden Temmuz ile Ağustos aylarının yurt ücreti alınmaz. Fakat Temmuz ile Ağustos aylarında zorunlu yaz okulu, staj gibi sebeplerle nöbetçi yurtlarda kalacak öğrencilerden kaldıkları zaman için ücret alınır.

- Öğrencilerin vaktinde yatırılmayan yurt ücretlerine ya da yurda verebilecekleri zarara karşılık olarak güvence ücreti alınır.

- Güvence bedeli miktarı, Genel Müdürlük tarafından belirlenir. Gelecek öğretim senelerinde belirlenecek güvence bedeli miktarının daha önceden tahsil edilmiş miktardan çok olması durumunda güvence bedeli farkı yurtta kalan öğrencilere tamamlattırılır. Ödemesini yapılmayan öğrencinin yurtla ilişiğine son verilir. O öğretim sene içerisinde bu öğrencilerin müracaatları tekrar değerlendirilir.

- Öğrencinin yurt malına zarar vermesi durumunda, zarar güvence bedeli miktarından az ise güvence miktarından mahsup edilir ve eksik kalan tutar öğrenciye tamamlattırılır. Hasar güvence bedeli tutarından çok ise tutarın hepsi öğrenciden alınır. Öğrenciye, bu işlemler için 20 gün zaman verilir. Bu zaman zarfında güvence bedelini bir araya getiremediğinde veya verdiği zararı ödemediği durumda yurtla ilişiği kesilir. Zarar genel kararlarına göre tahsil edilir.

- Öğrencilerin yurtlardan çıkması veya kaydının silinmesi sebebiyle kalan güvence bedeli ücretleri, istek durumunda iade edilir. İstenmemesi durumunda da güvence bedeli tutarı beş sene bekletilir ve beş senenin sonunda irat kaydedilir.

- Yurtta kalmakta iken hayatını kaybeden öğrencilerin son ay yurt bedeli mahsup edilmeden güvence bedeli istenmesi durumunda varislerine iade edilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR