Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre, 14 Ağustos'ta, 2017-2018 öğretim döneminde ilk defa bir yükseköğretim programına kayıt olacak hazırlık ve birinci sınıf adayları, herhangi yükseköğretimde öğrenimini sürdüren ara sınıf öğrencileri ile beraber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunan öğrencilerin yurt başvuruları başlayacak.

14 – 20 AĞUSTOS ARASI BAŞVURU YAPILACAK

Üniversite öğrencileri tarafından öncelik olarak KYK yurtları tercih ediliyor. Öğrenciler, 14 Ağustos’tan 20 Ağustos gecesine kadar başvurularını e-devlet üzerinden yapılacak. Öğrenciler başvuru yaparken hiçbir ücret ödemeyecekler.

Başvuruyu üniversiteye ilk başlayan öğrenciler ile ara sınıfta eğitimine devam eden öğrencilerde yapabilecekler. Başvurunun gerçekleştirilmesinden sonra herhangi bir değişiklik durumunda e-devlet üzerinden değişen bilgilerini değiştirecekler. Öğrencilerin yurt için gerçekleştirdikleri başvuru, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile incelenecek. İncelemelerin ardından başvuru sonuçları KYK'nın kurumsal internet sitesi ‘yurtkur.gsb.gov.tr’ adresinden haber verilecek.

Birinci sınıfların yanında KYK yurtları için ara sınıfta eğitim gören öğrencilerde başvuru yapabilecek. Bakanlık öğrencilerin bu tarihleri kaçırmamalarına dikkat çekti.

Burs ve kredi başvuruları hakkında ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinden sonra en kısa zamanda açıklama yapılacak.