Körfez Pisti'nde İstanbul Aydın Üniversitesi Birinci Oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda Elektromobil kategorisinde İstanbul Aydın Üniversitesi birinci oldu.

Körfez Pisti'nde İstanbul Aydın Üniversitesi Birinci Oldu

Körfez Pisti'nde İstanbul Aydın Üniversitesi Birinci Oldu

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Alternatif Enerjili Araçlar Ekibi, TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 12 Ağustos 2018 Pazar günü Kocaeli Körfez Pisti'nde gerçekleştirilen “Alternatif Enerjili Araçlar Yarışları 2018”de “elektromobil” kategorisinde birinci oldu.

"70'İN ÜZERİNDE PATENTLİ ÜRÜNÜMÜZ VAR"

Öğrencilerin tüm zamanların rekorunu kırıp 2 kupayla döndüklerini ve rekortmen olduklarını ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın: “Üniversitemiz patent ve Ar-Ge çalışmalarını çok önemsiyor. Her yıl buna benzer dereceler alıyor. Öğrencilerimizin bu sene tüm zamanların rekorunu kırmaları bizi çok onurlandırdı. Biz de her türlü desteği onlara sağlıyoruz. İAÜ olarak 70'in üzerinde patentli ürünümüz var. Biz bunların önemli bir kısmını ticarileştirdik. Bilgiyi üretip ürüne dönüştürdükten sonra ekonomik değer katmak önem arz ediyor. Üniversiteler toplumun ekonomik ve sosyal yapısına katkı sağlamalıdır. İAÜ olarak 50'nin üzerinde çalışmalarımız var ve bunları katlayarak sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

"FİNANSAL SALDIRILAR KARŞINDA DAHA ÇOK PROJEYLE ÜLKEMİZE KATKIDA BULUNMALIYIZ"

Özellikle son günlerde ülkemizin uğramış olduğu hain finansal saldırılar karşısında Aydın şu yorumları ekledi: “Finansal saldırılar karşısında dik durarak daha çok eğitim ve projeyle ülkemize katkıda bulunmalıyız, daha çok çalışmalıyız. Aksi takdirde ülkeler bizi boyundurukları altına almaya çalışabilirler. Tam bağımsız Türkiye için daha çok hedeflerimiz ve projelerimiz olmak zorunda.”

ÇEVRE AYDINTLASMASINDA RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILIYOR

Her alanda elektrikli araç yarışında rekor kıran öğrencilerinin bu başarılarının yanı sıra elektrikli fırınlar konusunda çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Aydın, “Üniversitemizin çevre aydınlatmasında rüzgar ve güneş enerjisi kullanılıyor. Yakında tüm çatılarımıza güneş tarlaları kuracağız. Hedefimiz buna benzer projelerimizi artırmak ve daha çok aktif hale getirmek” dedi.

"EN AZ ENERJİ HARCAYAN TAKIM OLDUK"

Yarışlarda Elektromobil kategorisinde birinci olan İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi ve ElektroAydın Hexagon takım kaptanı Efe Cerit, ekip arkadaşlarıyla gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade etti. Cerit, “Geçen yıl yapılan yarışlardan 1 hafta sonra çalışmalarımıza başladık. Ağırlığı, hafifliği, rüzgar ile olan ilişkisinin tüm mekaniklerinin tasarımını yaptık. Bu tasarım aşaması yaklaşık 6 ay, aracın imalatı ise 3 ay sürdü” dedi.

Yarışlara hazırlanmadan önce tasarım aşamalarıyla ilgilendiklerini ve ekip olarak gecesini gündüzüne katan 14 arkadaşının emekleri neticesinde 65 dakikada 30 tur atmayı başardıklarına dikkat çeken Cerit, İAÜ Alternatif Enerjili Araçlar Ekibi olarak, enerjiyi en az harcayan takım olmayı başardık” diye konuştu.
aydınlatmasında rüzgar ve güneş enerjisi kullanılıyor. Yakında tüm çatılarımıza güneş tarlaları kuracağız. Hedefimiz buna benzer projelerimizi artırmak ve daha çok aktif hale getirmek” dedi.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri