Türkiye, bu öğretim yılında 500 Kazakistanlı öğrenciye eğitim bursu verecek. Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 2017-2018 öğretim senesinde 500 Kazak öğrencinin eğitim bursu Türkiye tarafından temin edeceği belirtildi.

Yapılan konuşmada burs başvurularının başladığı belirtildi. Başvurular sonucunda burs hakkı elde eden 500 öğrencinin Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir yıl botunca burslu olarak eğitim göreceği ifade edildi. Hazırlık sınıfında başarı gösteren öğrencilerin 1. sınıfa alınacağı da haber verildi. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin hem Kazakistan hem de yurt dışında rekabetçi olmak hedefi ile eğitim vermeyi amaçladığı belirtilen açıklamada, ‘Üniversite dünya düzeyinde eğitim veren bir kurum haline geldi.’ ifadesi yer aldı.

Senede hemen hemen 400 gencin bir dönemlik eğitimlerini Türkiye'nin ve Avrupa'nın ileri gelen ülkelerinde görme şansı elde edildiği belirtilen açıklamada, üniversiteden mezun olan gençlerin Kazakistan'da ülnü şirket, kurum ve örgütlerde önemli yerlere geldikleri ifade edildi.

Kazakistan ve Türkiye'nin ortak devlet üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Üniversite 6 Haziran 1991 yılında inşa edilmeye başlanmıştı. Üniversitenin amacı ‘Orta Asya'nın tarihi ilim ve kültür merkezi olan Türkistan kentini geliştirmek’ şeklinde belirtilmişti.