Kalkınma Bakanlığı tarafından, üniversiteler için düzenlenen yeni stratejik plan rehberi için, Karadeniz Teknik Üniversitesinin (KTÜ) pilot üniversite olarak seçildiği belirtildi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, 2019 ile 2023 seneleri dahilinde 5 senelik hazırlık çalışmalarına yönelik, KTÜ Sahil Tesislerinde gerçekleştirdiği basın görüşmesinde, Türkiye'de ve dünyada ekonomik, siyasal, sosyal, teknolojik ve bilimsel olarak büyük yeniliklerin meydana geldiğini söyledi.

KTÜ'nün de amaçları doğrultusunda ilerleyebilmesi için stratejiler üretmek, ve sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Baykal, bu sürenin de stratejik plana uygun olarak ilerletildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Baykal, KTÜ'nün son 4 senede içinde kurumsallaşma yolunda çalıştığını ve stratejik planlama hazırlıklarının, Kalkınma Bakanlığı ve YÖK Kalite Kurulu Dış Değerlendirme’ de karşılık gördüğünü söyleyerek ‘YÖK raporu ile birlikte son 2 senede Kalkınma Bakanlığı ile beraber yaptığımız çalışmalar sonucunda KTÜ, Kalkınma Bakanlığı’nca üniversitelerin planlanan yeni stratejik plan rehberi için pilot üniversite olarak seçilmiştir. Bakanlık bundan sonra üniversiteleri, yerel yönetimleri ve diğer kamu kurumlarını birbirinden ayırarak hepsi hakkında ayrı stratejik planlama rehberi oluşturmuştur.’ dedi.