İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Robot Yarışması Düzenlendi

Türkiye genelindeki katılımcıları teknoloji öğrenimi ve üretimi konusunda teşvik etmeyi, onların yaratıcılığını tetikleyerek ödüllendirmeyi, bu alandaki potansiyele katma değer kazandırmayı amaçlayan yarışma İAÜ Florya kampüsünde gerçekleşti.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde robot yarışması düzenlendi.

Türkiye genelindeki katılımcıları teknoloji öğrenimi ve üretimi konusunda teşvik etmeyi, onların yaratıcılığını tetikleyerek ödüllendirmeyi, bu alandaki potansiyele katma değer kazandırmayı amaçlayan yarışma İAÜ Florya kampüsünde gerçekleşti. Yarışmada çizgi izleyen robot, sumo robot, mini sumo ve serbest katagorilerinde yarışmalar düzenlendi. İAÜ bu sayede, Türkiye'de ekonomik kalkınma için gençlere teknoloji üretimi konusunda itici güç olma konusunda meslek yüksekokul ve mühendislik fakültelerine geçmelerine de yardımcı olmuş oluyor.

"GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ"

Yapılan yarışma ile beraber öncelikli olarak amaçlarının teknoloji konusunda yetenekli gençleri motive etmek olduğunu ifade eden İAÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan, "Bu yıl diğer yarışmalardan farklı olarak eğitim bursu vermemiz gerçekten çok önemli. Aynı zamanda derece yapan öğrencilere tasarımları için de model patenti veriyoruz. Üniversitemizin mühendislik fakültesi bu yıl akreditasyon almaya başladı yani artık elektrik-elektronik öğrencilerine robot teknolojileri dersleri veriyoruz. Bölümden öğrenciler kendi robotlarını yapmadan mezun olamayacakları için hepsi kendi tasarımları için çalışmış ve başarıya ulaşmış oluyorlar. Geleceği taşıyacak olan mühendislik bölümü öğrencileri için bu yarışma çok önemli bir yere sahip. Umarım hedefimize ulaşır ve ülkemize güzel bir gelecek sağlarız" diye konuştu.

"ROBOT YARIŞMALARINDA ÖNEMLİ BİR YOL KAT ETTİK"

İstanbul Aydın Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğrencisi ve Mini Sumo Robotu Kategorisi Hakemi Suat Atakan Ulubay'da yarışma için, "Yarışmaya katılanlar gerçekten çok büyük şanslar elde etmiş olaaklar. Hemde burada birbirleriylr iletişim sağlayarak tecrübelerini paylaşmış hem de kendilerini deneyip tecrübe kazanmış oluyorlar. Türkiye olarak robot yarışmalarında önemli bir yol kat ettik. Bütün dünya ülkelerinin katıldığı yarışmalarda birçok kategoride de başarılar sağladık. Bu yüzden gençler için bu tarz teşvik edici etkinlikler büyük önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

"BU EĞİTİMİN ÇOK İYİ BİR ÜNİVERSİTEDE TAMAMLANMASI EN BÜYÜK İDEALİMİZ"

Kendileri için en büyük ödülün İAÜ'nün vermiş olduğu bursu kazanmak olduğunu söyleyen ve çizgi izleyen kategorisinde dereceye giren yarışmacılardan Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektronik Bölümü öğrencisi Halim Güney ise böyle bir imkandan dolayı çok heyeanlı olduğunu dile getirdi. Güney aynı zamanda "Zaten okul olarak yapmış olduğumuz robotlarla birlikte Türkiye geneleinde de birçok yarışmaya katılım sağladık. Fakat artık bu eğitimin çok iyi bir üniversitede tamamlanması gerçekten en büyük idealimiz. Bir seneden bu yana yapmış olduğumuz emeklerin karşılığı olarak yarışmada da derece sahibi olmak gerçekten mutluluk verici" ifadelerini kullandı. Yarışmada Mini Sumo, Sumo ve Çoklu Mini Suma Katagorilerinde Alican Gençol, Batuhan Kurt, Yunus Emre Kulaksızoğlu, Emre Tarhana ve Umut Meriç, Çizgi İzleyen Katagorisi'nde Hıdır Aydın, Halim Güney, Enes Can Abanuz, Doğukan Oda ve Hüseyin Serkan Çay, Serbest Katagori'de ise Eyüp Betaş, Bahadır Aydoğdu, Kemal Derki, Ayberk Battal Doğuçay, Fırat Tekin birincilik kazandı.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri