İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Kan Bağışına Yoğun İlgi

Türk Kızılay Derneği, 30 Ekim - 1 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Yerleşkesi’nde kan bağışı alıyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde kan bağışına yoğun ilgi gösterildi.

"Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır" sloganıyla son yıllarda kan bağışı yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla sabit ve gezici çok sayıda merkez kuran Türk Kızılay Derneği üç gün boyunca İstanbul Aydın Üniversitesi'nde misafir oluyor. Kan bağışı yapılması amacıyla kurulan çadıra gönüllü kan bağışında bulunmak isteyen İAÜ öğrencileri, çalışanları ve akademisyenlerinin ilgisi yoğun.

KIZILAY ÇADIRINA BÜYÜK İLGİ

Senede 3 kez İstanbul'da yaklaşık 30 üniversiteye misafir olan Kızılay ekipleri bu sayede düzenli olarak kan bağışı toplamış oluyor. 40 bin öğrencisiyle en çok öğrenciye sahip vakıf üniversitesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Aydın Üniversitesi'nde çok yoğun bir şekilde kan bağışı yapılıyor. Kan bağışı yapan öğrenciler arasında muhtelif görüşler mevcut. Kan bağışı yapan bir öğrenci kan bağışı yapma sebebini açıklarken "Bugün sana yarın bana" diyerek sağlıklı iken kıymetini bilip ihtiyaç sahiplerine kanı ulaştırmak gerektiğini ifade ediyor. "Kan vermek sağlıklı olmak için önemli" diyen bir başka öğrenci İstanbul Aydın Üniversitesi'nde kurulan Kızılay çadırının güzel bir etkinlik olduğunu ifade ederek kan verme amacını açıklıyor.

HERKES BAĞIŞTA BULUNAMIYOR

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde kurulan Kızılay çadırına ilgi çok yoğun. Ancak her isteyen de kan veremiyor. Kan bağışı yapmadan önce kişinin sağlıklı olması ve kendini iyi hissediyor olması şart. Aynı zamanda, son bir sene içerisinde cerrahi bir müdahale geçirmemiş olmak ve belirli hastalıkların taşıyıcılığın da bulunmaması gerekiyor. Özellikle Afrika ülkelerine yakın zamanda seyahat eden kişilerin kan vermesine Türk Kızılay Derneği sıcak bakmıyor. Yine, son bir sene içerisinde cildin delinmesine neden olan dövme gibi bir işlem yaptırmamış olmak gerekiyor. Kızılay çadırında kan bağışı yapacak arkadaşına eşlik eden bir öğrenci "İstesem de 6 ay önce yaptırdığım geçici dövme olduğu için kan veremediğini" belirtti.

Türk Kızılay Derneği ekipleri bağışçıların beyanlarına rağmen kan bağışı için toplanan kan ünitelerinin bir merkezde toplanarak Hepatit B ve C, AIDS ve frengi hastalıklarını taşıyıp taşımadığının da son olarak yapılan testlerle doğrulandığını ve bu sayede ihtiyaç sahiplerine güvenli kan ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri-->