İOKBS Bursluluk sınav sonuçları 2020! MEB Bursluluk Sınav Sonuçları!

İOKBS Bursluluk sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aracılığıyla erişime açıldı. Devlet desteği ile eğitim öğretim yaşamını sürdürmek isteyen öğrenciler bursluluk sınavı ile burs alma hakkı kazandı. İşte bursluluk sınav sonuçları nasıl sorgulanır?

İOKBS Bursluluk sınav sonuçları 2020! MEB Bursluluk Sınav Sonuçları!

İOKBS Bursluluk sınav sonuçları 2020! MEB Bursluluk Sınav Sonuçları!

Pek çok öğrenci İOKBS Bursluluk sınav sonuçlarını öğrenmeye çalışıyor. 2020 yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen akşam kullanıma açıldı. 5,6,7,8 hazırlık sınıfı, 9,10 ile 11 sınıf öğrencileri burs ve devlet desteği almaya hakkı elde etti. Bursluluk sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BURSLULUK SINAV SONUÇLARI

MEB, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları 'www.meb.gov.tr' adresi üzerinden bildirildi.

Milli Eğitim aracılığıyla 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ile 11. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan sınavın ardından kazanan öğrenciler açıklandı.

Sınav sonuçlarına, Bakanlığın 'www.meb.gov.tr' internet adresi üzerinden erişim sağlanabiliyor.

İOKBS BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Öğrencilerin gereksinimlerini karşılayabildiği bu burs bir öğrenci için oldukça kıymetli bir miktardır.

Senelere göre İOKBS burs ücretleri:

2016'da burs ücreti: 530,24 Türk Lirası

2017'da burs ücreti: 613.15 Türk Lirası

2018'da burs ücreti: 648.04 Türk Lirası

BURSLAR HANGİ BANKAYA YATIYOR?

Burs maaşları yapılan değişiklikle birlikte artık Vakıfbank hesaplarına yatırılmaktadır.

KİMLER BU BURSTAN FAYDALANAMAZ?

Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla edinilen bilgilere göre; Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan faydalanamazlar.

ÖZEL ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERDE DURUM NEDİR?

Özel öğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler İOKBS’ye başvurabilirler; sınavı kazananlar MEB'e bağlı yurt içerisindeki resmî, örgün okul/kurumlara (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) 30 Eylül 2019'a kadar kayıt/nakil yaptırmaları durumunda bu haklarından faydalanabilirler.

Fakat Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler; MEB'e Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Sosyal Yardımlar, Bursluluk ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin beşinci maddesinin 1. fıkrasındaki çocukların özel okullara eğitimlerini sürdürmeleri halinde de bursluluk hakları sürecektir.

Ortaöğretim kurumlarında ortaöğretim zamanı boyunca, bir kereye mahsus olarak, parasız yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçiş yapabilir. Burslu öğrencilerin parasız yatılılığa geçiş yapmaları sınavsız, parasız yatılı öğrencilerin bursluluğa geçişleri de Bakanlık tarafından her sene merkezî sistem üzerinden yapılan bursluluk sınavına müracaat koşullarınına sahip olmaları ve sınavı kazanmaları durumunda gerçekleşecektir. Parasız yatılı olarak öğrenimini sürdürenlere öğrencilere ayrı bir burs verilmez.

BURSLARIN KESİLMESİ,DEVAMI VE İTİRAZLAR

Bursun devam etmesi, kesilmesi ve itirazlarla ilgili iş ve işlemler Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ile Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18’inci maddesine gereğince yapılacaktır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR