Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları şimdiye kadar istihdam edilmiyordu. Bundan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamındaki din hizmetleri görevlerinde de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları, İlahiyat Fakültesi mezunları gibi istihdam edilecektir. Hayırlı olmasını diliyorum." açıklamasını yaptı.

Diğer yandan, Başbakan Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmenlerle görüştü. Başbakan 2018’in ilk aylarında 500 engelli öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi. Başbakan konuşmasına şöyle devam etti: ‘Hükümet olarak bizim üzerimize düşen önemli işler mevcut. Sizin için önemli eğitim alanlarını oluşturmak bizim üzerimize düşüyor. Sizler de yeni nesilleri en güzel şekilde eğiteceksiniz. Eğitimi en öncelikli alan olarak oluşturduk ve eğitim bütçesini diğer bütçelerin hepsinin üstünde tuttuk. Eğitim bütçesi 2001 yılında 11 milyardı şimdi ise 135 milyara yükselmiş vaziyette.

Fatih projesi ile 65 bin civarı okulumuzun sınıflarına akıllı tahtalar verdi. Tablet, bilgisayar dağılımı oldu, bu bir buçuk milyonu geçti. Bugün 1 milyondan fazla bir öğretmen topluluğumuz mevcut. 500 binden 1 milyonun üzerine çıktık. 4522 engelli kardeşimizin öğretmen atamasını sağladık. 2018 yılının ilk aylarında içerisinde 500 civarı engelli öğretmen ataması yapacağız.

TEKLİ EĞİTİME GEÇİYORUZ

2019 yılı bitiminde bütün okullarımıza tekli eğitime geçeceğiz. Bu iddialı bir olay. Hatta şu müjdeyi de verebilirim. Bazı illerimizde şimdiden geçmeler gerçekleşti. Birkaç ilimizde tekli öğretim yapılabiliyor. Tekli öğretime geçmek için 58 bin yeni dersliğe ihtiyaç duyuluyor. Müfredatta da son senelerde değişiklik gerçekleştirildi. Asıl olan daha fazla neler başarılacağı, bunu akılda tutmak daha önemli diyoruz. Biz yapılması gerekenin farkındayız, ülkenin ihtiyaçlarını da biliyoruz.