Gün gün trafiğe dahil olmak isteyen adaylar ehliyet sınavlarına girmkete. Hergün fazlalaşan ehliyet almak isteyen kişiler için her sene bu durum biraz daha zorlaşırken son dakika olarak direksiyon sınavı konusunda açıklamalar mevcut. Peki direksiyon sınavı ne zaman?

Bilindiği üzere ehliyet kurslarına dahil olamk ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği ehliyet sınavına tabi tutulmak ve kazanılması durumunda girilecek olan direksiyon sınavı şu sıralar gündemde. Ehiyet sınavından 70 puan ve üzerinde puan alan sürücü adayları, direksiyon sınavına girmek için hazırlanmakta. Sürücü kurslarının belirlediği alanlarda çalışmalarına bir süredir devam eden adaylar, bu parkurda MEB'den öğreticiler eşliğinde direksiyon sınavına girecek. ma direksiyon sınav tarihleri hakkında net bir bilgi yokken, sizler için detayları araştırdık. 

Direksiyon sınavı bilindiği üzere direksiyon başında uygulamalı olarak araç kullanarak sınav yapılacak ve sürüş becerisi test edilecek. Sınavın yapılacağı araçta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi yer alacak ve sürücü adayının araç kullanma becerisini gözlemleyecek. Eğer ki gözlemler ve bir kaç soruyu başarılı yapablen ve araç sürmeye hazır halde olanların sınavdan geçtiği bilinmekte. Direksiyon sınavını da geçenler ehliyetli araç kullanmaya hak kazanacak. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan direksiyon sınavı, yazılı ehliyet sınavının sonuçlarının duyurulmasının ardından 15-22 gün içinde uygulanmaktadır. Direksiyon sınavı tarihi, adaylara duyurulacak.

DİREKSİYON SINAVI KURALLARI

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama, kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların, emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda, park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

7 EKİM'DEYDİ

MEB tarafından düzenlenen ve yılda 5 kez yapılan ehliyet sınavının dördüncüsü 7 Ekim’de gerçekleşti. Sınavda çıkan sorular ve cevap anahtarı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ODSGM ( Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü) üzerinden erişime açıldı. Adayların gözü kulağı ehliyet sınav sonuçlarına çevrildi. Sınavı başarı ile geçenler direksiyon sınavına girecek. Direksiyon sınavından 70 puanı alan adaylar, stajyer ehliyet sahibi olacak.