DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

DGS tercih kılavuzu yoğun ilgi görürken adaylar araştırmalara başladı. Peki, DGS tercihleri nasıl yapılır? İşte DGS tercih kılavuzuna dair merak edilen tüm detaylar...

DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

DGS sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından adaylar tercih dönemi için araştırmalara başladı. Önlisans eğitimini Lisansa tamamlamak isteyen adaylar aldıkları puanlara göre tercih yapmaya başlayacak. ÖSYM geçtiğimiz günlerde DGS sınav sonuçlarını açıkladı. Peki, DGS tercihleri nasıl yapılır? detayları sizin için derledik...

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Sınav sonuçları açıklanan adaylar ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr sitesinden TC kimlik numarası ve aday şifleri üzerinden tercihlerini yapacaklar. Elektronik ortamda yapılacak bu işlemlerde adaylar, ÖSYM'nin yayınladığı tercih tablolarından faydalanabilirler.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Adaylar DGS tercih işlemlerini 25 Eylül 2020 - 2 Ekim 2020 tarihleri arasında yapabilecek. Herkesin beklediği DGS tercih ekranı açılırken işlemler TC kimlik numarası ile ais.ösym.gov.tr adresinden şifre girilerek yapılabilecek. Adaylar tercih yapmadan önce ÖSYM tarafından açıklanan kılavuzu detaylı olarak incelemeli. Tablo 2'de Önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olacak kişilerin tercih edebileceği Lisans programları yer alıyor.

ÖSYM BAŞKANI PROF. DR. HALİS AYGÜN'DEN DGS TERCİH AÇIKLAMASI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabı üzerinden (twitter) yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

'2020-Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) tercih işlemleri, 25 Eylül-02 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Tercih işlemleri 02 Ekim 2020 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacaklardır.

Yerleştirme işleminde, 2020-DGS Başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR