Danıştay'ın Kararına Mezunlardan Büyük Tepki

Danıştay’ın ‘İlahiyat fakültesi mezunları hakkında son verdiği karar büyük tepki gördü.

Danıştay, ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesi için düzenlemenin yürütmesini durdurmuştu. Bu karardan sonra değişikliğe gitmek zorunda kalan Milli Eğitim Bakanlığı, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanabilecekler listesinden ilahiyat fakültesi mezunlarını çıkardı. Yapılan farklılıkla ilahiyat mezunları sadece imam hatip okullarında meslek derslerine girebilecek.

Bu zaman kadar formasyonla din kültürü ve öğretmenliğine atanabilme hakkı sağlayan ilahiyatçılar kararın ardından ayağa kalktı. Seslerini duyurmak için harekete geçen ilahiyat temsilcileri, Meclis’teki siyasi partiler ile sendikalarlaçeşitli görüşmelerde bir araya geldi. Bu görüşmelerden sonra MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yetkililerinin kararı tekrar gözden geçirip çalışma yaptığı belirtildi.

İlahiyat fakültesi mezunları temsilcilerinden Ayşe Koç Fındık, kazanılmış haklarının tekrar alınmak istenmesinin kabul edilemez bir uygula olduğunu ifade etti. Fındık “Halihazırda mezun sayımız 60 bin. Ciddi bir mağduriyet yaşayacağız.Kimin KPSS puanı yüksek olursa o atansın diyoruz” dedi. Danıştay’ın durdurma kararı, 2016 yılında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu Muhammed Eren İncegöl’ün açtığı davanın sonuçlanmasıyla verilmişti.

BAŞBAKAN AÇIKLADI

Diğer yandan, Başbakan Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmenlerle görüştü. Başbakan 2018’in ilk aylarında 500 engelli öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi. Başbakan konuşmasına şöyle devam etti: ‘Hükümet olarak bizim üzerimize düşen önemli işler mevcut. Sizin için önemli eğitim alanlarını oluşturmak bizim üzerimize düşüyor. Sizler de yeni nesilleri en güzel şekilde eğiteceksiniz.
Fatih projesi ile 65 bin civarı okulumuzun sınıflarına akıllı tahtalar verdi. Tablet, bilgisayar dağılımı oldu, bu bir buçuk milyonu geçti. Bugün 1 milyondan fazla bir öğretmen topluluğumuz mevcut. 500 binden 1 milyonun üzerine çıktık. 4522 engelli kardeşimizin öğretmen atamasını sağladık. 2018 yılının ilk aylarında içerisinde 500 civarı engelli öğretmen ataması yapacağız.

Yorum Yaz

Diğer Eğitim Haberleri