Bursluluk Sınavı Ne Zaman? 2020 Bursluluk Sınavı Soruları Nasıl Olacak?

Bursluluk Sınavı ne zaman? Sınav soruları ne olacak? Sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz…

Bursluluk Sınavı Ne Zaman? 2020 Bursluluk Sınavı Soruları Nasıl Olacak?

Bursluluk Sınavı Ne Zaman? 2020 Bursluluk Sınavı Soruları Nasıl Olacak?

MEB'in hazırladığı sınavda öğrenciler yeterli puanı alırsa kendilerine devlet tarafından burs veriliyor. Bursluluk sınavı 5'inci sınıf ile 11'inci sınıf arasında yapılıyor.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

5-24 Şubat tarihlerinde başvurular E-okul üzerinden alınmıştı. MEB’in yayınladığı takvimde sınav tarihi 25 Nisan 2020 olarak görülüyor. Sınav saat 10:00’da başlayacak.

BURSLULUK SINAV SORULARI NASIL OLACAK?

Bursluluk sınavında öğrenciler sınıflarına göre sorularla karşılaşacaklar. 5,6,7’nci sınıf öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri soruları sorulacak.

8.Sınıf ve hazırlık sınıfı (8. Sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.) öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Anlak Bilgisi) soruları çözülecek.

Belirtilen süre zarfında 9, 10, 11’nci sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji), Sosyal Bilimleri (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) sorularını cevaplamaya çalışacak.

BURSLULUK SINAVI ŞARTLARI NELER

a- Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b- Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak

c- Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d- Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2019 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2020 Mali Yılı için tespit edilen 14.640,00 (ondörtbinaltıyüzkırk) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2019 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR