Birçok adayın üniversite seçimlerinin sonuçlanmasının ardından, boş kontenjanlarda belli oldu. Bu kontenjanların boş olan bölümlerinin yanında tamamı dolan alanlarda var.

Üniversite sonuçlarının belli olmasıyla geçen seneye nazaran 4 kat daha fazla boş kontenjan açığı ortaya çıktı. Eğitimciler tarafından hiç beklenmeyen bu durum hayrete düşürdü. Buna karşılık öğrencilerin tercihte bulunduğu 998 bölümden 201 bölüm tüm kontenjanlarını doldurdu. Hukuk bölümü tamamen dolan hiç boş kontenjanı kalmayan bölümlerin başında yer alıyor.

Hukuk bölümünü, ilahiyat takip ediyor. İlahiyattaki 14 bin 538 kontenjan hayrete düşürdü. Zira bu seneki değişikliklerden bir tanesi, ilahiyat fakültelerinin bundan sonra Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alımı yapmayıp, Lisans Yerleştirme Sınavları’yla (LYS) öğrenci alacak olmasıydı. Böylece adayların sadece bir sınav yerine 3 farklı sınava girdiler. YGS-5 puanından öğrenci alan ilahiyat, LYS ardından belirtilen TS-1 ile öğrenci alımı yaptı. Önceden belirlenen karar ile ek puan ön lisans programlarıyla sınırlandırıldığından, imam hatip mezunları ilahiyatı bölümünü seçtiğinde ek puan getirileri olmadı. Durumun böyle olmasına rağmen ilahiyat bölümünde hiç boş kontenjan kalmaması eğitimcileri şaşırttı.