ÖSYM’nin puan hesaplamasında meydana gelen hata birçok gencin hayallerinin yıkılmasına neden oldu. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ÖSYM’nin yaptığı hataya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, ‘ÖSYM'nin yaptığı hata çok büyüktür. Sınava giren gençlerin hepsi gelecekleri adına büyük bir çaba sarf ediyorlar, emek veriyorlar, ter döküyorlar ve ÖSYM’nin işini en iyi şekilde yapacağına güveniyorlar. ÖSYM bu sebepten bir güven adresi durumundadır. Bu olayla ÖSYM çok büyük bir hataya neden oldu. Ama kasten yapılmış bir hata olmadığı ortada. ÖSYM’de yaptığı açıklamada kasti olarak yapılmadığını sadece ufal bir ihmalden kaynaklandığını ifade etti. Lakin bu ihmalden kaynaklı bir hatada olsa, ÖSYM gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.’ açıklamalarında bulundu.

Bozdağ, konuya dair sayılar belirten Bozdağ, ÖSYS'ye göre 64 ayrı bölümde ek puan verildiğini ifade etti. Meslek liseleri ile ilgili olan bu alanın kılavuzun Tablo-6C'nin ekinde bulunan bölümleri ilgilendirdiğini belirtti.

Bu hatanın birçok genci etkilediğini söyleyen Bozdağ, ÖSYM Başkanlığı'nın konu hakkında gerekli idari tahkikatı yerine getireceğini ve sonuca bakarak değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.