Troia Kültür Merkezi'nde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılış töreni ve fahri doktora tevcih programında açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, TEOG sınavının kaldırılmasından sonra liseye girişte yeni uygulanacak sistemin detaylarını belirtti.

TEOG'un yerine uygulanacak yeni sistem hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, ‘Her senenin başarı ortalaması hesaplanacak. Sınavı test olarak yapmayacağız. Açık uçlu sorulardan oluşacak. Öğrencilerin ilgi alanları bu şekilde daha iyi öğrenilecek.’ dedi.

TEOG BİR SİSTEM DEĞİL

TEOG'un kaldırılmasının öğrenciler tarafından sevinçle karşılandığını aktaran Başbakan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 3 farklı çözüm üzerinde çalıştığını, yeni sistemin 1 ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, TEOG'la alakalı şu açıklamaları yapmıştı:

"1 milyon 200 bin öğrenci ve ailelerini ilgilendiren bir husus. TEOG konusu başından beri hep yanlış anlaşılıyor. TEOG bir sistem değil. Sistem değişikliği yok. Okullar, kurslar, dershaneler çocuklar bunaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı 3 tane çözüm üretiyor. İlki; her lise kendi sınavını yapabilir. İkinci yöntem; ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem; adrese dayalı kayıt sistemi yüzde 50 olarak, bir kısım okullar da ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir.''