Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, liselere geçişte uygulanacak yeni sistem doğrultusunda mahalli yerleştirmede kayıt önceliği kriterleri; tercih sırası, öğrencinin evine ve eğitim gördüğü ortaokula yakınlık olarak belirlendi. Buna göre, sınavsız mahalli kayıtlar Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacak.

Liselerin hepsine yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak "Eğitim ve Kayıt Bölgeleri" hazırlandı. Her bölgede, her okul çeşidinden en az 9 okul bulunacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınavla birlikte yerleştirilecek.

Haziran ayından önce eğitim yerleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine verilecek. Tercihlerin alınmasından sonra Temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri duyurulacak. Mahalli kayıt alan okullarda eğitim alacak öğrenciler, ikamet ettiği eğitim bölgesinde yer alan liselere nakil yaptırabilecek. Okul türleri arasında (Anadolu lisesinden meslek lisesine, meslek lisesinden Anadolu lisesine gibi) 10. sınıfın sonuna kadar, ikamet edilen eğitim ve kayıt bölgesi unsuru göz önünde bulundurularak nakil işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Kayıtlar duyurulduktan sonra boş kontenjanlar ek yerleştirme için ayrıca duyurulacak ve aynı yöntemle tercih alınıp yerleştirme gerçekleştirilecek. TEOG sonucuna göre yerleşen ve halihazırda liselerde eğitim alan öğrenciler, yerleştikleri taban puana göre nakil başvurusu yapacak.

TERCİHLER NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Öğrenciler, Haziran ayı içerisinde lise kayıt tercihlerini gerçekleştirecek. Sınavsız yerleştirilecek öğrenciler tercihlerini e-okul sisteminden yapması gerekecek. Öğrencilerin adrese dayalı eğitim ve kayıt bölgesi tercih ekranında, ikamet ettiği eğitim bölgesinde farklı okul çeşitlerin toplam 9 lise yer alacak. Öğrenciler, kendilerine sunulan bu 9 okul arasından 5 tercih yapacak. 9 okul, bütün lise türlerini (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) kapsayacak. Öğrencilerden 9 okuldan mutlaka 5 tercih yapması gerekecek.

YERLEŞEMEME GİBİ İBR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Mahalli yerleştirmede kayıt önceliği unsuru; "öğrencinin tercih sırası", "öğrencinin evine yakınlık", "öğrencinin ortaokuluna yakınlık" olarak şekillendi. Hiçbir öğrenci için yerleşememe durumu söz konusu değil.