Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Toplantısı öncesi mecliste gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin 'Eğitim de bu kadar yapboz olur mu?' sorusuna Bakan Yılmaz, "Hiçte yapboz değil bu. Hep bir şey yapmak gerekli. Her gün yeni bir gün doğuyor. Bir öncekinin tekrarı olmuyor. Biraz haksızlık yapıyorsunuz. Öyle bir durum söz konusu değil. Bu söylediğinizin doğru olmadığını çok net olarak ifade edebilirim. Yapmayın. Türkiye neredeydi nereye geldi. Daha yeni bir okuldan geldim. Öğretmenlere sordum memnun, öğrencilere sordum memnun. Hangi dünyada yaşıyoruz. Ben Türkiye'de yaşıyorum" cevabını verdi.

Gazetecinin, 'Ama sistem konusunda' şeklindeki sorusuna ise, Bakan Yılmaz, "Ama şu önyargıyı kırabilmek çok zor. Yoksa vatandaşa gidin hepsi memnun" dedi.

'Bu sınav sistemi üzerine yeni çalışmalarınız sürüyor mu?' sorusuna ise Yılmaz, "Halkın, öğrencinin talebi böyle değil miydi" diye yanıt verdi. Yılmaz bununla birlikte, 'Son nihai hali midir, sistem olarak' sorusuna 'evet' şeklinde yanıtladı. 'Biraz süreden şikayet vardı' sorusuna Bakan Yılmaz, "İnsaf ya kimisi de fazla diyor" şeklinde tepki gösterdi.