YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, ALES çerçevesinde, soru sayısına ve sınavın süresine yönelik adayların eleştirilerini değerlendirdi.

Kurul, adayların ALES sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları hesaplanırken, Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1 ve Sözel-2 testlerine verilen ağırlıkların farklılık göstermesi ve testlerden birinin, ilgili puan türüne hiç etkisinin olmaması, adayların test puanlarını anlamada ve lisans üstü eğitim başvurularında karışıklıklara yol açması gibi eleştirileri de dikkate aldığını belirtti.

Öte yandan Milyonlarca öğrencinin ve ailenin merakla beklediği karne tatilinin günü ve tarihi gelip çatmıştı. 2016 yılı ve 2017 yılı eğitim ve öğretim sezonun kapanışıyla beraber öğlenciler karnelerini alıp uzun bir tatile çıkmıştı. Milli eğitim bakanlığınca açıklanan takvime göre 2016/2017 yılı sezonu 9 Haziran 2017 Cuma günü kapanmıştı. Milyonlarca öğrencinin ve ailelerin beklediği bu günde öğrenciler belgelerini ve karnelerini almış ve uzun dönemli bir tatile çıkmıştı. Milyonlarca öğrencinin ve velinin merak ile beklediği soru ise okullar ne zaman açılacak sorusu işte bu sorunun cevabı…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma günü bitecek.