2020 YÖKDİL/1 Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2020 YÖKDİL/1) sonuçları duyuruldu. Bunun sonucu olarak “YÖKDİL sınav sonuçları nasıl öğrenilir? YÖKDİL 2020 sonucu sorgulama...” en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor! İşte detaylar…

2020 YÖKDİL/1 Sonuçları Açıklandı!

2020 YÖKDİL/1 Sonuçları Açıklandı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının adresinden yansıyan bilgiye göre, 1 Mart'ta yapılan 2020 YÖKDİL/1 sınav sonuçları açıklandı. Yanıtlar, ÖSYM’de optik okuyucu ile kontrol edildi ve bilgisayar ortamında değerlendiridi.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

YÖKDİL sınavı sonuçlarına erişim gerçekleşmeye başladı. Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden ve mobil uygulamalarından sorgulayabilecekler. Öte yandan adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyeceği duyuruldu.

ÖSYM’nin YÖKDİL sınav sonuçlarına yönelik açıklama tam metniyle şöyledir:

01 Mart 2020 tarihinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2020-YÖKDİL/1) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 16 Mart 2020 tarihinde saat 14.15'ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI ”

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR