Yüksek Lisans yapmak isteyen öğrencileri ilgilendiren 2017 ALES sınavı ne zaman soruları bir süredir yüksek lisans sınavlarına hazırlanan öğrenciler tarafından çok merak edildi. ALES sınavı 2017 Sonbahar dönemi için kollar yavaş yavaş sıvanmaya başlandı. Bilindiği üzere 2017-ALES Sonbahar Dönemi sınavı sayısal ve sözel olmak üzere 2 kısımdan oluşacak. Bu sene ALES sınavına girecek öğrenilere son dakika yeni sınav sistemi hakkında bilgi verilirken, ALES 2017'de sınav soru sayısı düşüürülecek. TAbii ki durum da böyle olunca sürelerde de bir değişiklik mevcut. Sınav için belirtilen sürede de kısıtlama olacak ve sınav 150 dakika yani 2.5 saat sürecek. Öte yandan 2017 sonbahar dönemi sınav tarihi de açıklandı. Ales sonbahr 2017 konusunda açıklama yapıldı. 

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES 2017) sonbahar dönemi başvuruları 26 Eylül - 4 Ekim 2017 tarihleri arasından ÖSYM tarafından açıklanarak alımlar ve başvurular yapılmaya başlandı. Açıklama akabinde de ALES başvuru kılavuzu ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşıma açıldı. Lisan eğitimi akabinde üniversitelerin 4 yıllık programında mezun olan öğrenciler yüksek lisans yapmak adına ales sınavına başvurdu. Şimdi ALES Sonbahar 2017 soruları da netlik kazandı.  Sonuçlarının geçerliliği 3 yıl süren ALES sınavında adaylar 2.5 saat boyunca ter dökecekler. 

ALES 2017 NE ZAMAN?

Üniversiteden sonra lisans yapmak isteyen öğrencilere son dakika ales sınavı ne zaman sorusunun cevabı verildi. İşte sınav takvimi;

ALES SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) İlkbahar Dönemi ve Sonbahar Dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. 2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı başvuruları 26 Eylül - 4 Ekim 2017 tarihleri arasında yapıldı. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) yapılacaktır. 2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10.00'da yapılacak. Sonuçlar ise 21 Aralık 2017 tarihinde açıklanacak.

Yayınlana yeni yönetmelikte sınav süresinin geçerliliği 5 yıla çıkarıldı. Yani sınavu kazanmanın akabinde 5 yıl vakit olacak

ALES 2017'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. 180 dakika olan sınav süresi 150 dakikaya, 160 olan soru sayısı da 100’e düşürüldü. Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1, Sözel-2 olarak dört kısımdan oluşan sınav, sadece sayısal ve sözel olarak iki kısımdan oluşacak. Puanlama hesaplama işlemlerinde ALES sözel ve ALES sayısal için değişiklik yapılmadı. ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında ise sözel ve sayısal testlerin yüzde 50 oranında ağırlıklarının olması kararı verildi.

YENİ ALES SİSTEMİ

Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla yapılmaya başlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı’nda (ALES), Yükseköğretim Kurulu köklü değişikliğe gidiyor. YÖK’ten konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Buna göre ALES'te test sayılarında azaltmaya gidildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi. Yeni ALES, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Böylelikle Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırıldı.