ÖSYM'nin takvimine göre tercih dönemi bugün başlayacak. Öğrenciler aldıkları puanlara ve sıralamalarına göre tercihlerde bulunması planlanıyor. Üniversite tercihlerini yapacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Öğrenciler tercihleri gerçekleştirirken hangi ayrıntılara dikkat etmeli? İşte tüm detaylar haberimizde.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ 18 – 26 TEMMUZ ARASINDA

Üniversite tercih dönemi 18 Temmuz'da başlayacak ve 26 Temmuz'a kadar devam edecek. Peki üniversite tercihi yaparken neler dikkat edilmeli? Puana mı yoksa başarı sırasına mı bakılmalı? İşte uzmanlardan öğrencilere uyarılar.

TERCİHLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tercih yapmaya oturmadan önce adayların Haziran ayının sonunda dağıtılan 2017 ÖSYS Yükseköğretim ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir. Adaylar hangi tablodan tercih gerçekleştireceklerini ve bölümlerin özel koşullarına bakmadan tercih yapmaya başlamamalılar. Lisans programlarını tercih yapacak olan adayların Tablo 4'ü, önlisans programlarını tercih yapacak adayların ise Tablo 3 ‘ü çok detaylıca incelemeleri gerekiyor.
Tercih listesinin oluşturulmasında puan değil, başarı sırası referans alınmalısı gerekiyor. Adaylar tercihlerini Y-YGS,Y-MF,Y-TM,Y-TS,Y-Dil sonuçlarına bakarak,ilgili puan türünün karşısında yer alan sıralamayı göz önünde bulundurarak yapmaları kendi açılarından iyi olacaktır.

KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Adayların toplamda 25 hakkı var.