Açıköğretim Fakültesi'nde okuyan binlerce öğrencinin şu sıralar merakla araştırdığı olan konu AÖF Sınav Takvimi ile birlikte 2017 - 2018 AÖF vize sınavları ne zaman sorusunun cevabı. Bilindiği üzere AÖF Güz dönemi stratını almışken, ilk sınavlar yani vize sınavlarının tarihi de evden çalışanlar için çok büyük önem arz etmekte. 

Bilindiği üzere AÖF Kayıt Yenileme ve AÖF Kayı olma işlemleri bir süre önce sona erdi. Akabinde de AÖF Sınav Takvimi, öğretimini dışardan sürdüren öğrencilerinin belşrli planlarını yapması bakımından araştırılıyor. 

Açıköğretim fakültesine ilgiler her geçen gün artmakta. Evvelinde sadece üniversite sınavlarından düşük not alanların başvurduğu AÖF son yıllarda çok revaçta. Hem çalışıp hem okumak isteyen, kariyerini geride bırakmak istemeyen ve iş hayatıa girip sınavlarına da devam eden öğrenciler, hatta yaşlarının üniversite çağının üstünde olanlar bile üniversite sınavları ile AÖF kayıt olmaktalar. Öyle ki AÖF Sınav TAkvimi çok uzun süredir açıklanması merakla bekleniyordu.  2017-2018 AÖF Sınav Takvimi ile birlikte AÖF vizeleri Güz Dönemi Ara Sınavı tarihleri son dakika açıklandı.

AÖF GÜZ DÖNEMİ VİZE SINAVI TARİHİ

İnternet trafiğini adeta alt üst eden bir aramada şu sıralar bu konu olmakta AÖF sınav takviminde AÖF güz döenmi vize tarihleri de belirlendi. Buna göre AÖF vizeleri Güz Dönemi Ara Sınavı 25 - 26 Kasım 2017 tarihinde yapılacak. Öğrenciler için hyecanlı geri sayım başlamış olur önlerinde 1 aydan daha kısa bir vakit bulunakta. 

2017-2018 AÖF SINAV TAKVİMİ

AÖF Güz dönemi ile birlikte Bahar döneminde toplam 6 sınava tabi tutulacak olan AÖF öğrencileri, sene sonunda geçip geçmediği konusunda da kendini test edebilecek. Aşağıda belirteceğimiz tarihlerde herhangi olağanüstü durumlar haricinde değişiklik yapılamaz.

Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 13 - 14 Ocak 2018
Bahar Dönemi Ara Sınavı 14 - 15 Nisan 2018
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 02 - 03 Haziran 2018
2017-2018 Öğretim Yılı Üç Ders Sınavı 21 Temmuz 2018

Evvlenide 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınava tabi tutulmayan AÖF öğrencileri için bu sene de 4 yanlış 1 doğruyu götürecek mi şeklinde aramalar mevcut. Yükseköğretim Kurulunun geçtiğimiz yıl aldığı kararla sınav değerlendirmelerinde 4 yanlış sorunun 1 doğru cevabı götürmesi uygulaması tüm Açıköğretim Fakültelerine getirilmesinin ardından yeni öğretim döneminde de uygulanacak! Kaynak: Açıköğretim'de 4 Yanlışın 1 Doğruyu Götürmesi Kuralı Öğrencilerin Tepkisine Rağmen Sürecek 

AÖF SINAVINA GİRMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

1-Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi

2-Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi

Fotoğraflı ve soğuk damgalı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, süresi geçerli pasaport, zorunlu askerlik görevini yerine getirmekte olan er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen Baro Kartı/Avukat Kimlik Belgesi, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe/mavi kartlar, yurt dışında yapılan sınavlarda o ülkeye ait nüfus cüzdanı niteliğindeki resmi belge bu amaçla kullanılabilir.

Sınava giriş için gerekli bu iki belgeden biri bile eksik olsa öğrenci sınava alınmaz. Öğrenciler, Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesini www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin Öğrenci Girişi bölümüne TCKN ve şifreleri ile giriş yaparak kendi sayfalarından veya AÖF Bürolarından alabilirler.

AÖF RESMİ İNTERNET SAYFASINDA AÖF İLE ALAKALI TÜM DETAYLAR AÇIKANDI

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde güz döneminde güz dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı, bahar döneminde bahar dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı olmak üzere ilgili öğretim dönemlerinde yeni kayıt yaptıran ve kaydını yenileten öğrencilere dört sınav yapılmakta olup öğrenciler Cumartesi-Pazar günleri sabah ve öğleden sonra dört oturumda sınavlara katılmaktadırlar.
Sınavlar Türkiye ve K.K.T.C. Lefkoşa’da aynı saatlerde sabah 9.30’da, öğlenden sonra 14.00’da yapılmaktadır.
Sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak iki tür belge kullanılmaktadır. Sınavlar beş seçenekli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır.
Sınavın yapıldığı Cumartesi ve Pazar günlerinde AÖF büroları 08.00 – 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Öğrenciler seçmiş oldukları sınav merkezlerinde sınava katılırlar. Öğrencilerin; ara sınav ve dönem sonu sınavlarına hangi il, ilçe, bina, salon, sıra, tarihte ve saatte sınava gireceği “Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi”nde belirtilmektedir.
Öğrenciler, Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesini sınav tarihinden bir hafta öncesinde www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin Öğrenci Girişi bölümüne TCKN ve şifreleri ile giriş yaparak kendi sayfalarından veya AÖF Bürolarından alabilirler.
Fotoğraflı Sınav Giriş Belgeleri öğrencilerin adreslerine posta ile gönderilmemektedir.
Öğrenciler Sınav Giriş Belgesinde yazılı olan sınav il, ilçe, bina, salon, sıra, tarih ve saatte sınava girmek zorundadırlar.
Öğrenciler sınava girecekleri binayı sınavdan en az bir gün önce mutlaka görmeli ve sınav saatinden bir saat önce sınava gireceği binada hazır bulunmalıdırlar.
Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülmektedir.

Sınav Süresi ve Sınav Oturumları

Öğrencilere, sınava gireceği her ders için 20 soru sorulacak, 30'ar dakika sınav süresi verilecektir.
Sınavlar Cumartesi-Pazar günleri dört oturum halinde yapılmaktadır.
Güz döneminde; Cumartesi ve Pazar sabah oturumunda 1. ve 5. yarıyılların, öğleden sonra oturumunda 3. ve 7. yarıyılların; bahar döneminde Cumartesi ve Pazar sabah oturumunda 2. ve 6. yarıyılların, öğleden sonra oturumunda 4. ve 8. yarıyılların sınavları yapılmaktadır.
Sınav Yeri Organizasyonu
Öğrencilerin oturduğu semt ve ilçeye göre seçtiği sınav merkezi kapsamında bulunan okullara öğrencilerin sorumlu olduğu dersler, kayıtlı bulundukları yarıyıl vb. ölçütler göz önüne alınarak bilgisayar sistemiyle ve birbirini takip eden düzen içerisinde sınav ataması yapılmaktadır.
Üniversitemiz, sınav merkezine ulaşımın kolay sağlanması, öğrenci yoğunluğu ve sınav yapılacak binaların sınava uygun olup olmadığı gibi kriterleri de göz önüne almaktadır.
Toplu sınav ataması anında herhangi bir öğrencinin yerinin değiştirilmesi kendi koşullarına benzer gruptan ayrılarak başka bir salon veya binaya atanması mümkün değildir.
Öğrenciler ikamet ettikleri semte göre uygun olan üniversitemiz tarafından belirlenen sınav merkezlerini tercih edebilmektedirler.
Sınavlar aşağıda belirtilen il ve ilçelerde yapılmaktadır.